Recenzje

GN 28/2018 |

publikacja 12.07.2018 00:00

O. Piotr Różański SP "Ksiądz też ma dwie nogi…". Wyd. Sumus, Zielonka 2018 ss. 208 O. Piotr Różański SP "Ksiądz też ma dwie nogi…". Wyd. Sumus, Zielonka 2018 ss. 208

KSIĄŻKI

Ksiądz ma być mostem

Mówi się, że księża są jak samoloty. Gdy jeden upadnie, trąbią o tym wszystkie media, milcząc o tych, które ciągle latają – to zdanie krążące w internecie oddaje częste nastawienie do księży. Ojciec Piotr w swej książce próbuje przedstawić dylematy towarzyszące kapłańskiemu życiu. Podkreśla, jak ważna w Kościele jest postawa służebna – ksiądz ma być mostem prowadzącym wiernych do Boga. Autor nie pomija błędów w rozumieniu kapłaństwa, takich jak np. podejście czysto zawodowe czy przeakcentowanie wyjątkowości księży. Pisze: „Największą pokusą w tym obdarowywaniu się nawzajem i w tej drodze do zbawienia jest przekonanie, że jestem kimś wyjątkowym jako kapłan, że coś mi się należy, że mam uprzywilejowane miejsce i mogę to dla siebie wykorzystać”. Ojciec Różański zwraca uwagę na współpracę ze świeckimi. Pisze, że potrzebujemy siebie nawzajem, bo gramy do jednej bramki. Zachęca też do modlitwy za księży.

W książce nie mogło zabraknąć wątków autobiograficznych. W wielu miejscach ojciec Piotr dzieli się swoim przeżywaniem kapłaństwa, odkrywaniem powołania, ale także przeszkodami, które napotyka jako osoba duchowna. Nie ucieka od trudnych tematów, takich jak pieniądze w Kościele czy problemy księży. Pozycja zmienia perspektywę patrzenia na stan kapłański. Świetnym podsumowaniem książki są słowa autora: „W osobie kapłana mamy więc zderzenie ludzkiej niedoskonałości ze świętością, której jest szafarzem”.

Rafał Cempel

PŁYTY

Miłosna opowieść

Bardzo czekałem na tę płytę. Pojawiające się w internecie single jeszcze bardziej zaostrzyły mój apetyt na kolejną odsłonę małżeńskiego duetu po „Wejdź” i „Biorę Ciebie”. Album okazał się prawdziwą duchową i muzyczną ucztą. Teksty, inspirowane Pismem Świętym, ubrane są w świetną formę. Delikatny głos wokalistki wprowadza nas w klimat rodem z Pieśni nad Pieśniami. Spośród trzynastu utworów moim ulubionym jest „Zazdrosny”, mówiący o sercu Boga. Asia Kupczyńska śpiewa: „Mówisz mi, że kochasz mnie i jesteś zazdrosny o mnie/ Słowo jak miecz odcina mój lęk”. Przesłuchałem całość kilkanaście razy w samochodzie i uważam, że to naprawdę świetna płyta.

Rafał Cempel

Radosne, ale nie za bardzo

Są tak inni od wszystkiego, co nas atakuje z głośników, tak intrygujący, że słuchacz musi się zatrzymać i pomyśleć o swojej biednej duszy. Pierwszy album formacji gitarzysty Świetlików Tomasza Radziszewskiego i speca od programowania Piotra Korsunia był wołaniem z mroku, na drugim przebija się czasem światło. Nie na tyle jednak, by nas całkiem uspokoić – raczej po to, by za nim podążać. „Bóg przypomina kran, który wcale nie chce się zakręcić” – już choćby dla tego ożywczego porównania warto posłuchać tej płyty, dojrzalszej od – też ciekawego – debiutu.

Szymon Babuchowski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.