Recenzje

GN 45/2018 |

publikacja 08.11.2018 00:00

Ks. Walenty Śmigielski
Wspomnienia
z kulturkampfu
1875–1878
Republika Ostrowska
Ostrów Wielkopolski 2018
ss. 224 Ks. Walenty Śmigielski Wspomnienia z kulturkampfu 1875–1878 Republika Ostrowska Ostrów Wielkopolski 2018 ss. 224

KSIĄŻKI

Historia ocalenia

Przeczytałem większość powieści Francine Rivers i każdorazowo po lekturze mam to samo pragnienie: wejść w bliższą relację z Bogiem. Tym razem autorka zabiera nas do Los Angeles. Główny bohater Roman Velasco, wybitny malarz, sprawia wrażenie, że posiada wszystko, ale, jak to bywa w życiu – to tylko pozory. Wielka miłość, którą spotyka, zmusza go do przewartościowania życia. Aby doświadczyć przemiany, bohater musi zmierzyć się z koszmarami przeszłości. Odkrywa, że tylko z Jezusem jest w stanie przejść tę drogę. Ta książka przekonuje, że Bóg pisze prosto po liniach krzywych.

Rafał Cempel

Wielkie kłamstwo

To nie biografa chińskiego despoty, ale historia cierpień, jakie sprowadziły na Chiny rządy komunistów pod przywództwem Mao Zedonga. „Nie było wojny, epidemii, pogoda była w zasadzie normalna. A jednak zginęło 35 do 40 milionów ludzi” – słowa Yang Jishenga, dziennikarza agencji informacyjnej Nowe Chiny, najlepiej podsumowują „sukcesy” wielkiego skoku w latach 1958–1962, a później rewolucji kulturalnej. Większość ludzi zmarła z głodu, inni trafili do obozów pracy, gdzie wielu zamordowano. A mimo to Mao przez lata budził podziw nie tylko lewackich intelektualistów na całym świecie.

Edward Kabiesz

PŁYTY

Warto czekać

Miałem trudny tydzień, postanowiłem więc włączyć konferencję Marcina Zielińskiego. W czasie słuchania odniosłem wrażenie, że sam Jezus mówi do mojego serca: „Mam dla Ciebie plany pełne pokoju” (por. Jr 29,11). Świadectwo autora dodało mi wiary w to, że we wszystkim, co przeżywam, Bóg czuwa i wszystko widzi. Zacząłem po raz kolejny odkrywać, że On jest tym, który wkłada w nasze serca marzenia, i chce, aby one się urzeczywistniły. Zobaczyłem, że nie tylko cel jest ważny, ale także droga. Wtedy zmienia się moje serce, które bardziej przylega do Jezusa, a to przecież jest najważniejsze w chrześcijaństwie.

Rafał Cempel

Dialogi z basem

Gitara basowa jest instrumentem, który często chowa się w cieniu innych brzmień. Ale gdy go zabraknie, muzyka okazuje się niepełna – jak dom pozbawiony fundamentów. Dlatego dobrze, że powstają też dzieła, które ten fundament wydobywają na powierzchnię. Tak dzieje się na płycie „Dialog” Dariusza Ziółka – wybitnego basisty, autora – ponoć jedynej w Polsce – habilitacji na temat tego instrumentu. Choć i tu bas nie prezentuje się sam, ale w kontekstach różnych instrumentów – dialogach właśnie. A że dialogują znakomici muzycy, to i płyta świetna.

Szymon Babuchowski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.