Gliwickie Spotkania Teatralne

PAP |

publikacja 03.05.2010 18:32

Pod znakiem 50. rocznicy powstania w Gliwicach dramatu "Kartoteka" Tadeusza Różewicza oraz wystawienia w tym mieście światowej prapremiery "Ślubu" Witolda Gombrowicza odbędą się w maju XXI Gliwickie Spotkania Teatralne.

Gliwickie Spotkania Teatralne AUTOR / CC 2.0

Festiwalowe imprezy zaplanowano od 5 do 31 maja. Pierwsze pięć dni wypełni przegląd najciekawszych przedstawień przygotowanych ostatnio na scenach polskich i czeskich. Kolejne pięć dni to imprezy związane z gliwickimi rocznicami.

"Gliwickie Spotkania Teatralne zachowują układ tradycyjny, bo staramy się dbać o zadowolenie i różnorodne oczekiwania naszej publiczności, ale też mamy nadzieję przypomnieć jak najszerzej o tym, że w Gliwicach 50 lat temu działy się bardzo ważne rzeczy" - powiedział PAP dyrektor organizującego Spotkania Gliwickiego Teatru Muzycznego Paweł Gabara.

Duża część Spotkań zostanie poświęcona "Kartotece" Tadeusza Różewicza (w latach 1946-1968 mieszkał w Gliwicach). Rok, w którym mija 50 lat od pierwszej inscenizacji tego powstałego w Gliwicach dramatu, organizatorzy Spotkań wykorzystają, by przedstawić jego dotychczasowe realizacje w Teatrze Telewizji.

W sali gliwickiego kina Amok wyświetlone zostaną interpretacje "Kartoteki" Konrada Swinarskiego i Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Kartoteki rozrzuconej" Kazimierza Kutza. W Ruinach Teatru Miejskiego pokazana zostanie najnowsza interpretacja tego dzieła - Michała Zadary, przygotowana we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

14 maja do Gliwic przyjedzie Jerzy Jarocki, by opowiedzieć o przygotowanej tam przez niego 50 lat temu światowej prapremierze "Ślubu" Gombrowicza. Jarocki stworzył wówczas ze studentami gliwickiej politechniki Studencki Teatr Gliwice (STG). Kostiumy do "Ślubu" przygotowała Krystyna Zachwatowicz, która też będzie gościem Spotkań.

W tegorocznych Spotkaniach udział wezmą także Kazimierz Kutz, Zbigniew Zamachowski, Józef Para, Jan Peszek i Andrzej Wajda. Zamachowski wystąpi też w projekcie "Zamach na MoCarta" wraz z Wojciechem Malajkatem i Grupą MoCarta.

Wśród przedstawień gliwickiego przeglądu znajdą się m.in. pokazane w Ruinach Teatru Miejskiego spektakle teatrów lalkowych dla dorosłych (m.in. "Król umiera" Teatru Banialuka z Bielska-Białej i "Skrawki" Teatru Malabar Hotel z Białegostoku). Na scenach Gliwickiego Teatru Muzycznego, w Ruinach oraz w plenerze - w Parku Chopina i na Placu Krakowskim - pokazane zostaną też "Merlin - Inna historia" Laboratorium Dramatu w Warszawie, "Doppelganger. Hermetisches Theaterkabinett II" Teatru Novogo Fronta, "Diabeł w purpurze" Sceny Prezentacje z Warszawy, "Paranoicy i pszczelarze" poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, "Nautrilus Zum" i "Cerna rodinka" Divadla Kvelb oraz "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" Teatru Montownia z Warszawy.

Gliwickie Spotkania Teatralne zakończy 31 maja premiera nowego projektu Leszka Mądzika "Dialog", łączącego formy wystawy i widowiska.