Mistrzowskie spotkanie

GN 50/2018 |

publikacja 13.12.2018 00:00

Festiwal „Górecki –Penderecki” wyznaczyły daty urodzin dwóch wielkich kompozytorów.

Mistrzowskie spotkanie Archiwum NOSPR

Rozpoczął się 23 listopada, w dniu 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Najpierw usłyszeliśmy jego „Sinfoniettę per archi” i „Sinfoniettę nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową”. Zabrzmiały również kompozycje zmarłego mistrza wykonane przez Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. Festiwal zakończył się 6 grudnia, w dniu, w którym tę samą rocznicę urodzin obchodziłby Mikołaj Górecki. W koncercie wystąpiła pianistka Anna Górecka, córka kompozytora, a na jednym z kolejnych koncertów publiczność serdecznie przywitał sam Krzysztof Penderecki.

Obaj kompozytorzy współpracowali z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, organizatorem festiwalu, a ich dzieła nieraz miały tu właśnie premiery. W dorobku Pendereckiego i Góreckiego znalazły się niemal wszystkie muzyczne gatunki. W czasie festiwalu orkiestra i zaproszeni goście wykonali dzieła kompozytorów z różnych okresów ich twórczości, zarówno kameralne, jak i symfoniczne. Zabrzmiały tu także utwory chóralne a capella w interpretacji Chóru Polskiego Radia. Dodatkowo usłyszeliśmy dzieła ich pedagogów, w tym Szabelskiego i Malewskiego, a także uczniów obu mistrzów.

O tym, jak inspirująca jest muzyka Góreckiego, świadczy niezwykły występ jazzowego tria Oleś Brothers & Christopher Dell. Kontrabasista Marcin Oleś, perkusista Bartłomiej Oleś i niemiecki wibrafonista Christopher Dell zagrali utwory ze swojej płyty „Górecki ahead”, proponując nowatorskie odczytanie jego muzyki.

Na zakończenie festiwalu zabrzmiała „Kosmogonia” Pendereckiego i II Symfonia „Kopernikowska” Góreckiego pod dyrekcją Alxandra Liebreicha. Z pewnością dla melomanów, którzy, jak wyraził się jeden z występujących muzyków, „pokonali ekologiczne zasieki” i dostali się do gmachu NOSPR-u, była to znakomita okazja poznania w tak dużym wymiarze dorobku obu kompozytorów w znakomitym wykonaniu. W ostatnim dniu festiwalu wydaną właśnie biografię „Górecki. Geniusz i upór” przedstawiła Maria Wilczek-Krupa, a w czasie spotkania z autorką na sali można było dostrzec Jadwigę Górecką, żonę kompozytora.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.