Święty Spirydion z Trymithonu i inni

k

dodane 14.12.2018 23:39

Wystawa obrazków świętych pt. „Święci mało znani”.

Święty Spirydion z Trymithonu i inni Andrzej Kerner /Foto Gość Obrazek św. Adelajdy z Burgundii

- Najstarszy prezentowany obrazek pochodzi z XVII wieku. Są tu obrazki pochodzące z pracowni graficznych m.in. Pragi, Paryża, Norymbergi - mówi Michał Baranowski z MBP, który przygotował wystawę „Święci mało znani”. 14 grudnia otwarto ją w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Na wystawie prezentowana jest niewielka część z kolekcji, którą MBP podarował Roman Sękowski, znany opolski bibliofil, kolekcjoner, historyk, były dyrektor WBP.

W MBP można zobaczyć około 80 obrazków i są to oryginały. Całość tego zbioru, który jest sukcesywnie digitalizowany, to ponad 1000 obrazków z wizerunkami świętych i błogosławionych. M. Baranowski zapowiada kolejne wystawy wybrane z tej kolekcji.

Wśród „Świętych mało znanych” w opolskiej bibliotece można zobaczyć m.in. Ida z Toggenburga, św. Filomenę, św. Adelajdę z Burgundii, św. Dyzmę (Dobrego Łotra) czy św. Spirydiona z Trymithonu (to najstarszy obrazek-grafika na wystawie).

Są także święci bardziej znani, ale na dawnych obrazkach. Obrazkom świętym towarzyszą treściwe opisy świętych uwidocznionych na obrazkach, które także i dziś spełniają ważną rolę w życiu religijnym.

- W dzieciństwie sam widziałem, jak ludzie pocierali obrazkami świętych chore miejsca ciała - opowiadał podczas wernisażu Roman Sękowski. Przyznał, że początkiem kolekcji była okazja zakupu czeskiego zbioru grafik, wśród których były także grafiki-obrazki świętych. Dziś niektóre z nich warte są na aukcjach nawet kilkaset złotych.

Wystawa będzie czynna do 12 stycznia. Wstęp wolny.