Naranaszi, czyli czarodziejski owoc

Renata Chudecka/PD

publikacja 17.05.2010 15:58

Prapremiera autorskiego spektaklu Noriyukiego Sawy pt. "Naranaszi, czyli czarodziejski owoc" to ostatnia realizacja Teatru Ateneum w tym sezonie.

Naranaszi, czyli czarodziejski owoc Tomasz Zakrzewski Sztuka "Naranaszi, czyli czarodziejski owoc" napisana została specjalnie dla katowickiego teatru Ateneum

Tym razem (po twórcach z Meksyku) do współpracy zaproszono japońskiego reżysera, scenografa i aktora, który prezentuje widowiska na całym świecie z wielkim powodzeniem. Inspirację do swoich przedstawień czerpie ze wschodnich baśni i orientalnej mitologii.

Katowicki spektakl, adresowany do najmłodszych, opowiada historię trzech braci, wędrujących po kolei na tajemniczą i niebezpieczną górę, aby zdobyć owoc, który uleczyć ma ich umierającą matkę. Starsi bracia nie słuchają rad spotkanego po drodze mędrca i giną w brzuchu potwora. Dopiero najmłodszemu z nich udaje się dotrzeć do celu i zerwać owoc o cudownej mocy.

Sztuka napisana specjalnie dla Ateneum to klasycznie zbudowana baśń o dojrzewaniu, w której bohater pokonać musi wiele niebezpiecznych przeszkód, by w końcu osiągnąć cel. To także opowieść o miłości do matki.

Warto zwrócić uwagę na wykorzystaną w spektaklu, charakterystyczną dla Noriyukiego Sawy (autora, reżysera i scenografa w jednej osobie) oryginalną technikę animacji, polegającą na projekcji elementów scenograficznych za pomocą epidiaskopu. Dodajmy, że tekst przetłumaczył z angielskiego Jacek Popławski, muzykę napisała Violetta Rotter-Kozera, a grają: Beata Zawiślak, Marta Popławska iBartosz Socha. Prapremiera w sobotę,22 maja br. o godz. 16.00w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

***

NARANASZI, CZYLI CZARODZIEJSKI OWOC - wg baśni japońskiej Naranashi-tori

Przekład z angielskiego: Jacek Popławski

Reżyseria, scenografia: Noriyuki Sawa

Muzyka: Violetta Rotter-Kozera

Prapremiera: 22 maja 2010 r.w Galerii Ateneum