Polski Bond

GN 1/2019 |

dodane 03.01.2019 00:00

Roman Czerniawski to jeden z najważniejszych agentów polskich i brytyjskich służb wywiadowczych, lecz jego historia nie jest tak powszechnie znana, jak innych bohaterów z okresu II wojny światowej.

Polski Bond henryk przondziono /foto gość Andrzej Brzeziecki, Czerniawski. Polak, który oszukał HitleraWydawnictwo CzarneWołowiec 2018ss. 328

Stworzył we Francji rozległą siatkę szpiegowską, która odegrała ważną rolę w informowaniu Londynu o potencjale wojskowym III Rzeszy oraz przygotowaniach do ataków na Wielką Brytanią. Złapany w wyniku wpadki, która zniszczyła całą jego siatkę, w więzieniu poszedł fikcyjnie na współpracę z Niemcami. Przerzucony przez nich do Wielkiej Brytanii natychmiast zgłosił się do sztabu polskich sił zbrojnych i wspólnie z wywiadem brytyjskim rozpoczął grę z Niemcami jako podwójny agent. Miało to ogromne znaczenie zwłaszcza w czasie lądowania aliantów w Normandii. Przekazywane przez Czerniawskiego informacje wprowadzały bowiem chaos i dezinformacje w pracę niemieckiego dowództwa. Historię Czerniawskiego na podstawie nieznanych dotąd dokumentów z m.in. z brytyjskich i polskich archiwów opisuje Andrzej Brzeziecki w książce pt. „Czerniawski, Polak, który oszukał Hitlera”. To pozycja wyjątkowa na naszym rynku. Autor, spełniając wszystkie rygory pracy zawodowego historyka, a więc opatrując przypisami opisywane w książce fakty i wydarzenia, jednocześnie próbuje napisać wciągającą powieść sensacyjną. Posługuje się więc wymyśloną przez siebie, aczkolwiek osadzoną w historycznych kontekstach, fabułą, dialogami, realistycznymi obserwacjami. Opisuje stany emocjonalne Czerniawskiego i otaczających go ludzi, przede wszystkim kobiet, których w otoczeniu polskiego agenta nigdy nie brakowało. Jednocześnie w atrakcyjnej literackiej formie Brzeziecki stawia ważne pytania o granice lojalności i zdrady w sytuacjach ekstremalnych i cenę, jaką za to przychodzi płacić uczestnikom takich rozgrywek. Ta książka jest gotowym scenariuszem filmu w międzynarodowej obsadzie. Dobrze zrobiony, byłby przebojem światowego kina.

Andrzej Grajewski

Tagi: