Eucharystia, nasza manna

GN 16/2019 |

publikacja 18.04.2019 00:00

To nie jest kolejna książka o Eucharystii. To jest TA książka o Eucharystii.

Brant Pitre "Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii". WAM, Kraków 2018ss. 240 Brant Pitre "Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii". WAM, Kraków 2018ss. 240

Akademicki egzegeta z Nowego Orleanu przygląda się ostatniej wieczerzy przez pryzmat tradycji judaizmu. Brant Pitre napisał tę pozycję, ponieważ wiele lat wcześniej został postawiony wobec pytań, na które nie znał dobrej odpowiedzi. Co Jezus miał na myśli, mówiąc o spożywaniu własnego ciała? Czy powtarzamy jakiś okropny rytuał kanibalizmu? Jak rozumieli Jego słowa pierwsi uczniowie?

Szukając odpowiedzi, Pitre odwołuje się do swojej olbrzymiej wiedzy biblijnej. Zapoznajemy się z przebiegiem i znaczeniem żydowskiej Paschy, wraz z autorem odczytujemy zapowiedzi przyjścia Mesjasza. Spoglądając na tajemnicę ostatniej wieczerzy oczami starożytnych Żydów, w świetle ich obrzędów, odkrywamy, że starożytny judaizm i wczesne chrześcijaństwo mają więcej wspólnego, niż mogłoby się nam wydawać. Podążając za znaczeniem Paschy, odkrywamy nagle Eucharystię zakorzenioną w judaizmie. Słowa Jezusa nabierają dodatkowej głębi, a ostatnia wieczerza staje się bardziej czytelna. Spośród wielu wspaniałych odczytań Paschy – cudowna manna na pustyni, wyjaśnienie sensu chlebów pokładnych – Pitre wspomina też o czterech kielichach, które były wypijane w trakcie paschalnej uroczystości. Jezus w trakcie ustanowienia Eucharystii kosztuje tylko trzech. To dlatego, modląc się w Getsemani, wspomina o kielichu, który musi wypić. Czwarty kielich wciąż czeka, a to oznacza, że ostatnia wieczerza nie zakończyła się w Wieczerniku. Ostatni kielich jest wypity przez Jezusa dopiero w trakcie ukrzyżowania. Właśnie ten fakt sprawia, że ukrzyżowanie nie jest tylko zwykłą egzekucją, ale staje się ofiarą.

Pitre jest świetny w łączeniu doświadczeń egzegetycznych wszystkich czytelników Biblii, także z kręgów rabinackich czy protestanckich. Udowadnia, że ojcowie Kościoła i Kościół zachowali jedno i to samo wyjaśnienie słów Jezusa. Książka jest nie tylko przyjaznym zaproszeniem dla każdego zainteresowanego głębszym zrozumieniem Eucharystii. Jest płomieniem, który pozwala intelektualnie zrozumieć to, co wiedzieli od zawsze mistycy.

Marcin Cielecki

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.