publikacja 09.05.2019 00:00
Osobista relacja bp. Hanny daje obraz sytuacji, w jakiej znaleźli się chrześcijanie w Iraku.
FACEBOOK
Ks. Saad Sirop Hanna, dziś biskup pomocniczy Babilonu, przeżył tortury psychiczne i fizyczne, jednak nie porzucił wiary.
Odprawił wieczorną Mszę św. i wracał do seminarium. Na pustej drodze jego samochód zatrzymali porywcze. Wywlekli go i zawiązali mu opaskę na oczach. Nie wiedział, kim są napastnicy ani dlaczego porwali właśnie jego. Zdawał sobie jednak sprawę, że w chaosie, jaki zapanował w Iraku po obaleniu Saddama Husajna, wszystko jest możliwe. Później okazało się, że porywacze są sunnitami, członkami jednego z irackich odgałęzień Al-Kaidy.
Tak rozpoczął się trwający 28 dni koszmar. Ksiądz Saad Sirop Hanna przeżył tortury psychiczne i fizyczne, bestialskie bicie, wielokrotnie grożono mu też śmiercią, jeżeli nie porzuci wiary i nie przejdzie na islam. W tych trudnych chwilach ks. Hanna zwracał się do Boga, szukając u Niego wsparcia. W książce tłumaczy, że prawdziwa modlitwa nie polega na wypowiadaniu słów. „Jaki jest w tym wszystkim Twój zamysł? Czego ode mnie oczekujesz? Co mam czynić?” – pytał Boga z nadzieją, że z czasem ukaże mu się światło odpowiedzi. Ta wiara pomogła mu przetrwać zgotowany przez sunnickich porywaczy horror. Dziesięć lat po tych wydarzeniach ks. Hanna opisał je w wydanej właśnie w Polsce książce. To opowieść bardzo osobista. Ta jednostkowa relacja daje obraz sytuacji, w jakiej znaleźli się chrześcijanie w Iraku, a trochę później w Syrii.
Ksiądz Hanna, dzisiaj biskup pomocniczy Babilonu i jednocześnie wizytator apostolski dla mieszkających w Europie katolików obrządku chaldejskiego, nawiązuje również do historii chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Zastanawia się, jak mogło dojść do tego, że antyczne kościoły i chrześcijańskie społeczności, które istniały tam od wieków, w ciągu kilku lat poniosły niewyobrażalne straty. Po przeczytaniu tej wstrząsającej relacji nie mamy wątpliwości, że ogromna w tym „zasługa” działań krajów Zachodu, czyli inwazji na Irak, a ponadto braku realistycznych planów jego odbudowy po zakończeniu działań wojennych. Z drugiej strony autor przedstawia bezczynność tych państw wobec nasilających się prześladowań chrześcijan. Książka bp. Hanny to obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych tragedią Iraku i Syrii.
Edward Kabiesz
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.