GOSC.PL |
publikacja 11.05.2019 12:00
Gwara śląska jest ciągle żywa, ma się świetnie - podsumowała dr hab. Lidia Przymuszała.
O naprawianiu moplika u ujka, czekaniu na powrót gołębi, śląskim Kopciuszku, śranku u starki i wielu innych rzeczach opowiadali uczestnicy 26.Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie beranie”, które odbyło się 10 maja w szkole w Izbicku. Najlepsze scenki i monologi będzie okazja usłyszeć jeszcze podczas niedzielnego jarmarku folklorystycznego (od godz. 15.00).
Tym razem do Izbicka przyjechało 150 gawędziarzy: od przedszkolaków, z których najmłodszy miał 4 lata, najstarszy 88. W sumie zaprezentowało się 14 przedszkoli, 27 szkół podstawowych oraz 8 osoby dorosłe. Dotarli np. z sąsiednich Otmic, ale też z dalszych stron: Borków Wielkich, Gorzowa Śląskiego i Olesna przez Krośnicę, Gogolin, Pokrzywnicę, Reńską Wieś, Żędowice, dotarł też Szymiszów, Złotniki, Luboszyce, Stare Siołkowice i Komorno.
https://wf2.xcdn.pl/files/19/05/11/555619_0pnM_Image005_83.jpgOpowiadali o zwyczajnym codziennym życiu - porankach z wnukami, czekaniu u lekarza, spotkaniach klasowych, tradycjach jak szkubanie pierza, „wypros” młodej panny, czy monolog Patrycji Danisz o marzankach i marzokach, po akcenty wynikające z tematu zaproponowanego przez organizatorów - 15. rocznicą członkostwa w Unii.
Stąd imprezę zainaugurował też korowód z okazji Dnia Europy i „Oda do radości”.
- Ja dziś mówiłam o Wincentym Ligudzie, który u nas w Kadłubie namalował stacje Drogi Krzyżowej. Dowiedziałam się o tym od p. Ryszarda Szewczyka i cieszę się, że mogłam to opowiedzieć innym. Niełatwo nauczyć się tyle tekstu, ale z samą gwarą nie było problemu - przyznaje Wiktoria Urbańczyk z Kadłuba, laureatka II miejsca. Towarzysząca jej Julia Sowa, zdobywczyni pierwszej nagrody, opowiadała o śląskiej piosence towarzyszącej ludziom w różnych okolicznościach, przeplatając monolog śpiewem.
Występy podsumowuje prof. Teresa Smolińska z Uniwersytetu Opolskiego, jedna z jurorek: - Jest bardzo czytelne, które dzieci mówią nią w domu, a które zostały przygotowane na występ, wyuczone na pamięć. Pozytywne jest to, że większość wynosi to z domu, co słychać np. po akcencie, słownictwie, składni, fonetyce. Świadczy to o tym, że przywiązanie do gwary jest duże i że ta młodzież nie ma kompleksów, nie wstydzi się mówić gwarą - podkreślała.
Obserwuje wpływy języka literackiego w wypowiedziach i wskazuje na wartość konkursu - nie tylko ma być dobrą zabawą i przenosić treści ludyczne, ale także ma poznawcze, uświadamia jak ważny jest język, uczą patriotyzmu i świadomości własnego regionu.
- Poziom był wysoki i niesamowicie wyrównany. Scenki są bardzo dopracowane pod względem scenograficznym, poprawności gwarowej i interpretacji tekstu - dodała Helga Bieniusa, dziękując za zaangażowanie opiekunom i nauczycielom. Podsumowując kolejne części dzielili się spostrzeżeniami, np. odnośnie słów czy elementów stroju, zachęcając do wplatania śląskich pieśni.
- My ciągle chyba nie do końca mamy świadomość tego dobrodziejstwa i bogactwa tego regionu, gwary, jak choćby Kaszubi - duża ich grupa odwiedziła nas dziś podczas Konkursu. Tej świadomości i dojrzałego, naturalnego życia tym możemy im pozazdrościć - podsumowuje Jolanta Lamm, polonistka i dyrektorka Zespołu Szkół Gminy Izbicko.
Na następnej stronie podajemy laureatów.
Laureaci "Śląskiego berania" 2019
Scenki rodzajowe
przedszkola:
1. – nie przyznano
2. PP w Krośnicy
3. PP w Otmicach
Wyróżnienia: PP nr 3 w Gogolinie i ZSP w Pokrzywnicy
klasy VII-VIII i III gimnazjum:
1. PSP Żędowice
2. ZSP Pokrzywnica
3. ex aequo: PSP Borki Wielkie i ZS Komorno
Wyróżnienia: ZSG/PSP Krośnica i ZSG w Izbicku
Występy indywidualne
przedszkolaki:
1. Patrycja Danisz, PP w Starych Siołkowicach
2. Tomasz Kozioł PP nr 1 w Gogolinie
3. Filip Sławicki, PSP nr 3 w Gogolinie, o. Zakrzów
Wyróżnienia: Joanna Szyszka, PP w Izbicku i Milena Polus, PP nr 1 w Gogolinie, o. w Górażdże
klasy I-III
1. Magdalena Labisz, PSP w Luboszycach
2. Marcin Kwoczała, SP w Leśnicy
3. Hanna Mazur, PSP w Kamieniu Śl.
Wyróżnienia: Beata Anioł, PSP w Błotnicy Strzeleckiej i Alexandra Halenka, SP w Leśnicy
klasy: IV-VI:
1. Martyna Larysz, SP nr 2 w Głogówku
2. Katarzyna Langer, ZPO w Kadłubie
3. Wiktoria Szyszka, ZSG i PSP Izbicko
Wyróżnienia: Dominika Stępień, ZSG i PSP Izbicko, Aleksandra Larisz ZSG i PSP w Otmicach, Marta Szyler, PSP Januszkowice i Damian Spallek, PSP Malnia (nagroda Muzeum Wsi Opolskiej)
klasy VII-VIII, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli:
1. ex aequo: Julia Sowa z Kadłuba i Anna Wierszak z Zębowic
2. Wiktoria Urbańczyk z Kadłuba
3. - nie przyznano
Wyróżnienia: Wiktor Spisla z Chróścic i Daniel Guzy z Żędowic.