publikacja 16.05.2019 00:00
Rodzice przekazują dzieciom sztućce czy sztabki złota jako rodowe dobra. Ale przekazując księgę, mogą im ofiarować także dobro duchowe.
henryk przondziono /foto gość
Ojciec Zbigniew otwiera drewnianą, przeszkloną skrzynkę, zakłada rękawiczki i ostrożnie wyjmuje księgę. Jest piękna. Na obitych koźlęcą skórą deskach umocowane są metalowe okucia. Przód oprawy zdobi miedziany wizerunek Jana Pawła II trzymającego krzyż, wykonany przez znanych złotników i bursztynników – Mariusza i Kamila Drapikowskich. Zwraca uwagę jeden z elementów ich artystycznej wizji: stopy Chrystusa z krucyfiksu opierają się na dłoniach Ojca Świętego. Tył księgi zdobi sześć kluczowych scen z życia papieża przedstawionych w formie płaskorzeźby. A wszystko wykonane z najlepszych materiałów: miedź użyta do oprawy jest srebrzona i selektywnie złocona 24-karatowym złotem, a gotycki ornament wokół papieskiego wizerunku ozdobiono kamieniami jubilerskimi – turkusem i malachitem. Czuję się tak, jakby ktoś otwierał przede mną średniowieczną księgę.
Megaprzewodnik
Oglądamy wersję jubilerską Księgi Jedności Narodu, wydanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i będącej jednocześnie nietuzinkowym hołdem dla Jana Pawła II. – Zależało mi na tym, by zmaterializować duchową zawartość dzieła – tłumaczy Piotr Adamczyk z artystycznej pracowni wydawniczej Petrus Libri, autor oprawy. – Takie założenia wymagają odpowiedniego stylu wzornictwa, użycia naturalnych materiałów oraz tradycyjnego, ręcznego sposobu ich montażu. Wybrałem styl gotycki, bo jest ponadczasowy, monumentalny i jednocześnie wyraźny w każdym szczególe. Gotyk to dawne plastyczne klocki lego, które pozwalają się pięknie układać i łączyć w każdej płaszczyźnie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.