Zachor

PAP |

publikacja 17.06.2019 08:40

Koncerty muzyki klezmerskiej i sefardyjskiej, warsztaty kuchni i tańców oraz wystawa o Izraelu - składają się się na rozpoczęty w niedzielę po południu 12. Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor" w Białymstoku. Impreza potrwa do wtorku.

Zachor Roman Koszowski / Foto Gość Chasydzki taniec

Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael i żydowską gminę wyznaniową w Warszawie.

Białystok, w którym przed II wojną światową żyło ok. 50 tys. Żydów, był znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Festiwal ma przypominać i podtrzymywać żydowską tradycję w mieście, stąd tytułowy "zachor" - w języku jidysz - wezwanie do pamięci. "Kolor i dźwięk" żydowskiej kultury oddać mają festiwalowe wystawy i koncerty.

Każda edycja festiwalu ma swojego bohatera - osobę żydowskiego pochodzenia, która w Białymstoku się urodziła, bądź w tym mieście działała. W tym roku to poeta i prozaik piszący w języku jidysz Zusman Segałowicz. Jak można przeczytać w broszurze towarzyszącej festiwalowi, Segałowicz urodził się w 1884 roku w Białymstoku, zmarł w 1949 roku w Nowym Jorku; miał ogromny wpływ na rozwój języka jidysz. Jedna z jego książek, "Noce krymskie", została kilka lat temu wznowiona.

Tradycyjnie już niedzielne atrakcje odbywały się od popołudnia na głównym placu w mieście - Rynku Kościuszki. Były warsztaty koszernej kuchni żydowskiej oraz tańców żydowskich; był konkurs plastyczny dla dzieci...

Na rozstawionej scenie można było posłuchać muzyki zaproszonych artystów. Urszula Makosz wprowadziła słuchaczy w świat muzyki Żydów Sefardyjskich, a podczas koncertu "Żydowska ulica" znana już białostockiej publiczności Izabela Szafrańska wykonała pieśni o tematyce żydowskiej. Wystąpiło też dwóch skrzypków Rok Duo oraz Sekcja Muzyczna Teatru Bez Nazwy, w którym to zespole grają głównie studenci Uniwersytetu w Białymstoku.

W niedzielę wieczorem w kościele św. Rocha odbył się też koncert muzyki organowej, gdzie utwory żydowskich twórców wykonał organista i pianista Marek Kulikowski.

W holu siedziby wydziału filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać do wtorku wystawę "Izrael - wczoraj i dziś". Można się z niej dowiedzieć o historii Państwa Izrael.

Festiwal zakończy się we wtorek koncertem galowym, na którym z pieśniami sefardyjskimi połączonymi z jazzem wystąpi zespół Sefarad Moderna. Będzie można też posłuchać muzyki i poezji żydowskiej w wykonaniu Ewy Warty-Śmietany, recytować wiersze będzie m.in. Jerzy Trela.