Przywrócony pamięci

GN 25/2019 |

publikacja 20.06.2019 00:00

Biografia ks. Jana Gnatowskiego to ważny punkt odniesienia do refleksji o trwałości dorobku intelektualnego jednej ze sztandarowych postaci Kościoła w Polsce na przełomie XIX i XX wieku.

Jan Maria Jackowski
Ks. Jan Gnatowski (1855–1925) 
na tle epoki
Wydawnictwo UKSW
Warszawa 2018
ss. 528 Jan Maria Jackowski Ks. Jan Gnatowski (1855–1925) na tle epoki Wydawnictwo UKSW Warszawa 2018 ss. 528

Bohater tej książki nie jest szerzej znany, gdyż w PRL jego publikacje znalazły się na indeksie cenzury. Ksiądz Gnatowski był dzieckiem Kresów wieloetnicznych, wielowyznaniowych, a jednocześnie człowiekiem zakorzenionym w polskiej tradycji narodowej i katolicyzmie. Wszechstronnie wykształcony, włączył się do życia literackiego, publikując pod pseudonimem Jan Łada. Aktywnie uczestniczył w debatach ideowych. Prezentował w nich dojrzały, konserwatywny namysł nad epoką. Wyjątkowy etap w jego biografii zajmuje służba w dyplomacji papieskiej. Był sekretarzem nuncjatury apostolskiej w Monachium, a więc w jednej z najważniejszych wówczas placówek dyplomacji watykańskiej. Dzięki temu miał możliwość wniknięcia za kulisy wielkiej polityki w okresie, kiedy na nowo kształtowała się pozycja Stolicy Apostolskiej w przestrzeni międzynarodowej.

Zaletą omawianej książki jest nie tylko erudycja autora – publicysty i polityka dr. Jana Marii Jackowskiego, który przeprowadził obszerną kwerendę w archiwach. Walorem jest także styl jego opowieści. Biografia ks. Gnatowskiego przedstawiona została w kontekście różnych przełomów, nieodwracalnie zmieniających bieg historii. Jackowski wprowadza nas w spory tamtej epoki, przedstawiając dylematy, przed jakimi stawały elity pragnące być wierne Kościołowi, w czasach kiedy było to coraz trudniejsze. Świetnie napisany jest rozdział o kresowym micie, który kształtował przecież nie tylko ludzi urodzonych i wychowanych na Kresach. Talentowi autora zawdzięczamy to, że postać ks. Gnatowskiego powraca w pełnym blasku jego intelektualnej oryginalności, talentu i bogatej osobowości.

Andrzej Grajewski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.