Franciszkańskie Spotkanie Młodych

o. Jan Maria Szewek

dodane 21.06.2010 10:52

Najbliższe, 23 Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 31 lipca. Od 22 lat miejsce spotkań to pięknie położone Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k/Przemyśla. O. Jan Szewek rozmawia z szefem tegorocznej edycji - o. Piotrem Reiznerem.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych www.poranafsm.pl Franciszkańskie Spotkanie Młodych w 2009 roku

O. Jan Szewek: W niedzielę 25 lipca w Kalwarii Pacławskiej, na terenie Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego rusza 23 FSM. Czym jest FSM?

O. Piotr Reizner: FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, organizowana w duchu franciszkańskim przez nasz Zakon. To czas radości, modlitwy, wspólnoty. To Spotkanie dla wszystkich ludzi czujących się młodo, Spotkanie, które ma swoją ponad 20-letnią historię. Pierwszy FSM odbył się bowiem w roku 1988. Od tego to czasu spotykamy się corocznie w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

o. J. Sz.: Czy na Spotkanie przyjeżdża tylko młodzież na co dzień działająca w duszpasterstwach parafialnych?

o. P. R.: Skądże – nawet wręcz przeciwnie. FSM to często pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby „pierwszy krok” uczyniony w kierunku Jezusa – jak mówimy – pierwszy „dotyk” Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie do nas trafiają – klimat i piękno FSMu sprzyjają bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście – na FSM przyjeżdżają również osoby na co dzień zaangażowane w życie Kościoła – również oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.

o. J. Sz.: Czy FSM to wakacyjna forma religii?

o. P. R.: Niełatwo jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jeżeli lekcja, to taka, gdzie Mistrzem ma byś sam Jezus Chrystus. My – franciszkanie – oraz inne osoby pomagające w przygotowaniu i przeprowadzeniu FSMu mamy być tylko „narzędziami” w dłoniach Pana (to zresztą polecił czynić nasz święty Ojciec Franciszek). FSM to przede wszystkim Spotkanie z Bogiem, który podczas FSMu działa na wiele sposobów. Jest obecny w pięknie kalwaryjskiego krajobrazu (rezerwat przyrody), w drugim człowieku (wspólnota, którą tworzymy), w liturgii (nasze Spotkaniowe Eucharystie, nabożeństwa, sakramenty, nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu), w muzyce (koncerty znanych chrześcijańskich zespołów), w ciszy… Działa na bardzo wiele sposobów, tak, by każdy mógł się z Nim spotkać.

o. J. Sz.: Czy należy brać udział we wszystkich punktach programu?

o. P. R.: Zostawiamy pełną wolność uczestnikom Spotkania – to oni sami wybierają, w których punktach przygotowanego przez nas programu wezmą udział. Mamy jednak nadzieję, że jest on na tyle bogaty i różnorodny, iż każdy znajdzie w nim kilka pozycji dla siebie. Oczywiście główny akcent kładziemy na codzienną Eucharystię – stąd też jej bogata oprawa liturgiczna, towarzyszenie scholii i charakterystyczny, niepowtarzalny klimat. Poza tym każdy dzień to nabożeństwo, praca w grupach, interesująca konferencja, wieczorny koncert i seans w naszym „Kinie pod chmurką” – tak na dobranoc. Tegoroczne spotkanie to także wybitni goście.

o. J. Sz.: Kto zatem zagości na Kalwarii podczas 23 FSMu?

Razem z nami będą: Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i zarazem, ze względu na Archidiecezję jakby współgospodarz Kalwarii oraz Ojciec Biskup Stanisław Dowlaszewicz  - franciszkanin, biskup pomocniczy diecezji Santa Cruz w Boliwii. Konferencje wygłoszą również o. Augustyn Pelanowski, Paulin znany z licznych artykułów w parsie, publicysta, artysta malarz, autor książek tak znanych jak chociażby „Siódmy rozdział”, „Umieranie ożywiające”, „Odejścia”. "Człowiek Biblii", "Człowiek konfesjonału" i "Człowiek Prawdy". – tak mówią o nim klerycy z Seminarium Paulinów na Skałce w Krakowie, gdzie posługuje jako ojciec duchowny. Będzie z nami również  o. Rafał Szymkowiak, krakowski kapucyn, założyciel „Wspólnoty Alternatywnych”, znany ze swoich nowoczesnych poglądów i książek wyśmienicie trafiających do młodego czytelnika: „Full wypas czyli chrześcijaństwo z pazurem”, „Spowiedź jest spoko”, „Problemy bez ściemy”. Wśród osób świeckich na pewno warto zauważyć obecność Tomasza Terlikowskiego - doktora filozofii, znanego publicysta, redaktor naczelny portalu Fronda.pl, wykładowcy, a przede wszystkim ojca trójki dzieci. Tomasz Terlikowski pracował w Newsweeku, Radiu Plus, redakcji katolickiej TVP ("Między ziemią a niebem"), dzienniku Życie, tygodniku Ozon, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego, dzienniku Rzeczpospolita i tygodniku Wprost. Od września 2009 r. jest szefem zarządu wydawnictwa Fronda. Prowadzi też rozmowy w PR 1 ("Śniadanie bez polityki"). W TVP2 współtworzy cykl "Wojna światów", jest także autorem scenariusza "Kwartetu Teologicznego".

Trzy wieczorne konferencje o charakterze multimedialnym przedstawi nam Lech Dokowicz - producent i operator filmowy. Ojciec pięciorga dzieci, obecnie związany ze środowiskiem Frondy i dawnego Ozonu. W latach osiemdziesiątych pracował jako oświetleniowiec w Bawarskiej Operze i Teatrze Narodowym w Monachium. Od 1995 pracuje jako niezależny producent, oraz operator filmowy. Produkował dla niemal wszystkich niemieckich stacji telewizyjnych: ARD, ZDF, PRO 7, BR, SAT 1, VIVA. Jego specjalnością są filmy dokumentalne, reportaże, seriale TV. Od 2006 Lech Dokowicz zajmuje się produkcją i realizacją filmów dla TVP1 oraz TVP2 – najgłośniejsze z nich to „Duch” oraz „Egzorcyzmy Anneliese Michel”. A w poniedziałek zagra nam – zgodnie z hasłem Spotkania – „w rytmie Miłości” Jan Budziaszek – perkusista zespołu Skaldowie. Tej osoby chyba nie muszę przedstawiać. O swoim życiu powiedzą również znani i lubiani franciszkanie.

o. J. Sz.: Ile kosztuje udział w Spotkaniu?

o. P. R.: Koszt, który należy uiścić w recepcji Spotkania to suma 50 złotych. Jest to opłata za śpiewnik, smycz i logo Spotkania, inne FSMowskie gadżety. W tą sumę wliczamy również wstęp na wszystkie koncerty, ofiary dla naszych gości oraz inne koszty organizacyjne. Oczywiście – ta suma to także opieka na oświetlonym i strzeżonym polu namiotowym, zaplecze sanitarne i codziennie wydawany wrzątek.

o. J. Sz.: Co należy zabrać ze sobą udając się na Kalwarię?

o. P. R.: Przede wszystkim dużo dobrego humoru i optymistycznego nastawienia! A tak na serio, to niezbędny jest sprzęt biwakowy (namiot, karimata, śpiwór) – wszak większość uczestników mieszka na polu namiotowym. Zresztą  - biwakowicze twierdzą, że to pole namiotowe z najpiękniejszym widokiem w Polsce! Wart mieć również większy kubek i „przybory” do jedzenia.

o. J. Sz.: Jak tam się dostać?

o. P. R.: Kalwaria Pacławska to miejscowość położona w odległości 23 kilometrów od Przemyśla, w południowo-wschodniej części Polski. Najlepiej dojechać: do Przemyśla środkami komunikacji publicznej - PKP lub PKS. Z Przemyśla busami i autobusami w kierunku Kalwarii (pytajcie się - każdy Wam powie, gdzie to jest). Uwaga! Przyjazd (z Przemyśla 25 lipca) i wyjazd (z Kalwarii 31 lipca) - również autobusami linii specjalnej zorganizowanymi prze biuro Spotkania.  Jeżeli z parafii/szkoły/miejscowości jedzie Was więcej - warto pomyśleć o zorganizowaniu jakiegoś wspólnego środka transportu - jest taniej! Na miejscu bezpłatny parking dla autobusów i samochodów osobowych obsługujących uczestników FSM-u.

o. J. Sz.: Jakie zespoły muzyczne zagrają w tym roku?

o. P. R.: FSM to również święto dobrej, wartościowej, chrześcijańskiej muzyki. W tym roku na naszej spotkaniowej scenie pojawi się aż 6 zespołów. W niedzielę wieczorem 25 lipca – na dobry początek, tuż po Mszy na rozpoczęcie o godz. 18:00 zagra dla nas Arka Noego. Wystąpią również „Stróże Poranka”, „Regau”, „Daj Spokój”, „A&D” oraz nasz krakowski zespół „Fioretti”. Różne zespoły, różne style i repertuar – wszystko po to, by w pełni zaspokoić różne gusta uczestników Spotkania.

Wielu spośród uczestników - stałych bywalców uważa, że kto raz przyjedzie na FSM, zakocha się w tym miejscu i w jego atmosferze tak bardzo, że później wraca tam każdego roku. Czy to prawda? Przekonajcie się sami! Zapraszam! Najbliższy 23 FSM rozpoczniemy 25 lipca pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą… w rytmie Miłości”. Szczegóły na naszej stronie www.poranafsm.pl