publikacja 08.08.2019 13:37
Listy wydobyte z archiwów lagrowych i więziennych, z prywatnych zasobów, gdzie chroniono je jak największy skarb, po latach zdumiewają siłą ekspresji i głębią myśli.
Lucyna Sadzikowska
Listy
z lagrów i więzień 1939–1945
Księgarnia
św. Jacka
Katowice 2019
ss. 324
Nieprzebrane bogactwo treści będących świadectwem ludzkiej szlachetności i odwagi zebrała Lucyna Sadzikowska w książce zatytułowanej „Listy z obozów i więzień 1939–1945. Wybrane zagadnienia”. To głosy z Auschwitz, Majdanka, Ravensbrück, Dachau czy Moabitu, które teraz opowiadają najbardziej osobiście o czasie Zagłady, stanowiąc groźne memento. Wnikliwa analiza autorki odkrywa w nich całe pokłady znaczeń i taki świat wartości, który na nowo ukazuje swoją aktualność. Potwierdza też tę prawdę, o której pisał ks. prof. Konstanty Michalski, że człowiek w sytuacji granicznej potrafi wznieść się na szczyty heroizmu albo stać się bestią.
Sadzikowska prowadzi nas jak doświadczony przewodnik przez codzienność obozową i odświętność, gdy przychodziły listy i paczki pełne uczuć od najbliższych. A także przez apele, karcery i morderczą pracę – komentując analizowane treści wnikliwie i niebanalnie. Analizuje korespondencję, wydobywając z niej głębokie szyfry i odcienie znaczeń, troskę i solidarność między światem więźniów i światem zza kolczastych drutów. Dostrzega, jak w tej korespondencji „pulsuje prawda i piękno”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.