Przy sercu Chopina

Nowy numer 46/2019 |

publikacja 14.11.2019 00:00

– Dziś w Boliwii wciąż są wioski misyjne, w których nie ma prądu ani bieżącej wody. Mimo to w niektórych z nich co czwarty mieszkaniec potrafi czytać nuty i śpiewać msze po łacinie na cztery głosy z akompaniamen-tem orkiestry – mówi ks. prof. Piotr Nawrot SVD.

Indianie z Boliwii koncertowali także w Polsce. Indianie z Boliwii koncertowali także w Polsce.

Krzysztof Błażyca: Od ponad 30 lat zajmuje się Ojciec badaniami nad muzyką z okresu pierwszej ewangelizacji w Ameryce Łacińskiej, nadzoruje też program nauki muzyki w prawie 30 wioskach i miastach Boliwii. Czuje się Ojciec spełniony jako misjonarz i muzykolog?

Ks. prof. Piotr Nawrot SVD: Dla mnie to niesamowite, jak Pan Bóg działa. To, co się wydarzyło przez te lata, przerasta wszystko, czego w życiu oczekiwałem. Ta muzyka zawsze potrzebowała odtwórców. Już nie jestem sam. Ostatnio coraz intensywniej pracuję ze świadomością, że muszę to przekazać dalej, włączać kolejne osoby. Nigdy też nie przypuszczałem, że dojdzie do Synodu o Amazonii, a ten z kolei uzna, że to, co my robimy, jest bardzo ważne dla Kościoła i historii misji.

Kim są artyści, z którymi niedawno zawitał Ojciec w Watykanie, a następnie w Polsce?

Pochodzą z dwóch wiosek misyjnych w Boliwii: Urubichá, zamieszkanej przez Indian Guarayos, oraz Palmarito/Santa Rosa, gdzie mieszkają Indianie Guaraní. Urubichá to jedna z najbardziej muzykalnych wiosek na świecie. Jeden na czterech mieszkańców czyta tam nuty, gra na instrumencie i śpiewa w chórze. Mimo że wioska liczy około 6 tys. mieszkańców, jest tam orkiestra wyposażona we wszystkie instrumenty wymagane do rangi dużej orkiestry symfonicznej. Wiele produkcji muzycznych w wiosce prezentuje chór i orkiestra złożone z ponad 150 artystów. Liczne instrumenty, na których grają, zostały wykonane przez miejscowych lutników. W Urubichá do dziś produkuje się barokowe instrumenty strunowe, a także autochtoniczne.

Ojciec jest też współzałożycielem międzynarodowego festiwalu muzyki dawnej, który co dwa lata odbywa się w boliwijskiej dżungli.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.