Recenzje

GN 47/2019 |

publikacja 21.11.2019 00:00

Ewa K. Czaczkowska
BĘDZIESZ MIŁOWAŁ…
Biblioteka Małego Gościa
Katowice 2019 
ss. 72 Ewa K. Czaczkowska BĘDZIESZ MIŁOWAŁ… Biblioteka Małego Gościa Katowice 2019 ss. 72

KSIĄŻKI

Dzieci poznają prymasa

Stefek zastanawiał się, dlaczego siostrom podobały się lalki. Były kolorowe, każda w innej sukience, każda uszyta z innego materiału i każda była mięciutka. (…) Postanowił sprawdzić, co tam jest. Sięgnął po scyzoryk…

Co wydarzyło się dalej, można przeczytać w książce Ewy K. Czaczkowskiej „Będziesz miłował…”. To historia życia kard. Stefana Wyszyńskiego, który 7 czerwca 2020 r. zostanie beatyfikowany. Czytelnicy poznają nie tylko wybryki młodego Stefka, ale również odważne decyzje prymasa Polski, mające wpływ na Kościół w całym kraju. Okazuje się, że przyszły błogosławiony już jest dobrym orędownikiem. W książce przeczytamy o niektórych cudach i łaskach, jakie wydarzyły się za jego wstawiennictwem.

Lektura jest również dobrą lekcją historii, w czasie której młody czytelnik dowie się, jak wyglądały życie w Polsce oraz wiara w Boga podczas II wojny światowej i w okresie komunizmu. „Takiego ojca, pasterza i prymasa Bóg daje raz na 1000 lat” – tak o prymasie Wyszyńskim mówił Jan Paweł II. Kardynał zmarł 28 maja 1981 roku.

Dwa tygodnie wcześniej na placu św. Piotra postrzelony został Jan Paweł II. Jak kard. Wyszyński przyjął tę wiadomość i czy dane mu było pożegnać się z papieżem, znaleźć można w książce lub audiobooku (czyta Michał Chorosiński) Ewy K. Czaczkowskiej.

Joanna Juroszek

PŁYTY

Polonezy nie zginą

Polonezy Henryka Wieniawskiego, Karola Lipińskiego, Fryderyka Chopina i Emila Młynarskiego zebrane na płycie „Polonaises” to lekkość i majestat, uniesienie i gloria. Wielcy kompozytorzy muzycznie opowiadali o ojczyźnie, nie pozostawiając słuchacza obojętnym. Tak jest do dziś. Kiedy słucha się tych utworów w wykonaniu młodych interpretatorów – Zuzanny Małgorzaty Budzyńskiej, grającej na skrzypcach, oraz Szymona Ogryzka – na fortepianie, czuć, że kompozycje te porywają. Płyta jest znakomitą antologią naszego tańca narodowego, który będzie miał miłośników, „dopóki Polska nie zginie”.

Barbara Gruszka-Zych

Balsam

Ta płyta powinna nosić tytuł „Ukojenie” (co z tego, że „skradła” go przed laty Anna Maria?). Monika Giergiel (wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, absolwentka wokalistyki jazzowej katowickiej Akademii Muzycznej) swym wielobarwnym, aksamitnym, pastelowym głosem przypomina o tym, co w życiu najważniejsze: niespokojne jest serce, dopóki nie spocznie w Nim. Kwintesencją płyty jest refren: „Dzieckiem się stać i nie bać się marzyć, dziękując za to, co ma się wydarzyć”. Choć wokalistka związana jest ze sceną gospel, na albumie nie znajdziemy jedynie gejzeru energii. Ta płyta działa raczej jak balsam. Mnie pomogła.

Marcin Jakimowicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.