Recenzje

GN 49/2019 |

publikacja 05.12.2019 00:00

Filippo Anastasi
TAJEMNICE LOURDES
eSPe
Kraków 2019
ss. 136 Filippo Anastasi TAJEMNICE LOURDES eSPe Kraków 2019 ss. 136

KSIĄŻKI

Uzdrowieni

Dlaczego Maryja na miejsce objawień wybrała zagubione w górach Lourdes, a swoje orędzie przekazała ubogiej i niepiśmiennej nastolatce? Dlaczego sama Bernadetta nie została uzdrowiona? Co decyduje o tym, że uzdrowienia doświadcza konkretna osoba? Poszukując odpowiedzi na te pytania, autor podróżuje do Lourdes, zagłębia się w historię uzdrowień oraz oddaje głos czworgu cudownie uzdrowionym. Podając kryteria, które muszą być spełnione, by zdarzenie mogło zostać uznane za cud, reporter zwraca uwagę, że Lourdes jest świadkiem nie tylko uzdrowień fizycznych, ale i wielu nawróceń.

Ilona Lorenz

Dziesięć narzędzi taty

Garść statystyk: „(…) dzieci, które dorastają bez ojców, dwa–trzy razy częściej trafiają do więzień, zostają usunięte ze szkoły, nie potrafią zagrzać dłużej miejsca w pracy, cierpią na poważne problemy psychiczne, uzależniają się od narkotyków i alkoholu”. To wystarczający powód, by stworzyć ten przewodnik. Biznesmen, dyplomata i filantrop, który przyglądał się ojcostwu na pięciu kontynentach i sam odczuł, czym jest brak ojca, zapisuje swoje doświadczenie w dziesięciu punktach. Przypomina m.in., że warunkiem dobrego ojcostwa jest troska o małżeństwo i korzystanie z pomocy – tej z nieba i tej od innych ojców.

Szymon Babuchowski

PŁYTY

Postscriptum

Zwykle sceptycycznie podchodzę do płyt „pośmiertnych”. Nie traktuję wydobytych z archiwów strzępków nagrań, uzupełnionych przez kogoś innego, jak pełnoprawnych albumów. Jednak najnowszy krążek Leonarda Cohena „Thanks for the Dance” każe mi uczynić wyłom w tej zasadzie. Kontynuacji ostatniej za życia pracy artysty dokonał na jego prośbę syn Adam Cohen i zrobił to z wielkim smakiem. Choć na płycie występują wybitni muzycy, w tym akompaniujący Leonardowi na scenie przez ostatnich osiem lat hiszpański lutnista Javier Mas, aranżacje są bardzo oszczędne, eksponujące głos Cohena seniora. Nad złożeniem wszystkiego w spójną brzmieniowo całość czuwał Daniel Lanois, kanadyjski producent, znany m.in. ze współpracy z grupą U2. Udało mu się utrzymać klimat znany z ostatnich płyt artysty. To rzeczywiście płyta – opowieść, wyszeptane wyznanie człowieka, który wie, że śmierć jest blisko. Nie ma może siły „You Want It Darker” – poruszającego albumu, który zamykał dotąd oficjalną dyskografię Cohena – ale na pewno stanowi do niego ważne postscriptum. Odchodzący bard rozlicza się tu ze swoim życiem, oceniając je dość surowo, ale nie ma w tym cienia egzaltacji. Jest za to badanie tego, co dzieje się z sercem („Happens to the Heart”), podziękowanie za tytułowy taniec, którym okazuje się nasze życie. I zaskakujące, tak dalekie od ducha egocentryzmu przenikającego współczesną sztukę, przesłanie zamykające płytę: „Posłuchajcie myśli Boga/ Nie słuchajcie mnie”.

Szymon Babuchowski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.