Recenzje

GN 50/2019 |

publikacja 12.12.2019 00:00

Praca zbiorowa 
EWOLUCJA W ŚWIETLE WIARY
W Drodze
Poznań 2019
ss. 256 Praca zbiorowa EWOLUCJA W ŚWIETLE WIARY W Drodze Poznań 2019 ss. 256

KSIĄŻKI

Nie taka ewolucja straszna

Jeden z autorów tej książki wyjaśnia, jak Bóg stwarza przez ewolucję: „Gepetto nigdy nie mógłby obdarzyć własną naturą i niezależnością Pinokia. Tylko Bóg jest w stanie stworzyć jakiś byt – np. stolarza o imieniu Gepetto – i obdarzyć go przyrodzoną mocą – np. mocą wykonania kukiełki z drewna”. Książka niełatwa dla nieprzyzwyczajonych do filozoficznych wywodów, ale fascynująca przenikliwością argumentacji. Nie próbując przeczyć, że ewolucja jest faktem, jej autorzy pokazują, że jest ona do pogodzenia z wiarą w Boga Stwórcę, o ile na podstawie teorii dotyczącej świata materii nie próbuje się mówić o świecie duchowym.

Andrzej Macura

Komentarz bardzo praktyczny

Napisany przystępnym językiem pozwala czytelnikowi nie doznać zawrotu głowy od nadmiaru sprzecznych koncepcji biblistów. Prowadzi przez lekturę Ewangelii św. Mateusza, unikając powierzchowności. Nowością jest niewystępująca dotąd w komentarzach informacja, gdzie w Katechizmie Kościoła Katolickiego została wykorzystana nauka konkretnego fragmentu Ewangelii. Pod każdym tekstem zaznaczono też, kiedy wykorzystywany jest on w liturgii. Czytelnikowi przydadzą się również znajdujące się na końcu komentarza do danego fragmentu krótkie rozważania, wskazujące na jego praktyczne zastosowanie.

Andrzej Macura

PŁYTY

Rabbi mój żyje!

Grają i śpiewają od półtora roku. Na debiutanckiej płycie zespołu Jan znajdziemy prawdziwy muzyczny tygiel. Poruszający hymn Marii Magdaleny, która woła o skąpanym w promieniach słońca poranku: „Zrozumiałam, że Rabbi mój żyje”, pulsującą reggae i zaskakującą hip-hopowymi rymami pieśń o rozterkach uczniów uciekających do Emaus, a także wpadające w ucho psalmy. Ballady, klimaty Starego Dobrego Małżeństwa i Krainy Łagodności oraz rytmy rodem z Jamajki. To właściwie autorska płyta o. Ireneusza Wybraniaka (pianisty i akordeonisty). Paulin napisał teksty, muzykę i zebrał wokół siebie tę rozśpiewaną ekipę.

Marcin Jakimowicz

Gwiazda opery

Pavarotti był artystą operowym, który zdobył popularność na miarę gwiazd rocka. W filmie, prócz relacji z występów na najsławniejszych scenach, znalazł się m.in. duet z Bono. Dokument opowiada o karierze artystycznej śpiewaka. Wypowiada się w nim wiele osób związanych z Pavarottim, w tym najbliższa rodzina. Wątek prywatnego życia artysty, chociaż przewija się przez cały film, potraktowany został delikatnie. Chyba dlatego, że kontrastował z tworzonym przez artystę, przynajmniej do czasu, publicznym obrazem męża i ojca, głowy szczęśliwej rodziny.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.