Niestrudzony badacz słowa

GN 51-52/2019 |

publikacja 19.12.2019 00:00

Niezapomnianą postać wybitnego uczonego i teologa ks. Wincentego Myszora przypomniał wybór korespondencji z instytucjami naukowymi i wydawnictwami w opracowaniu dr hab. Katarzyny Tałuć.

MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE  DO BIOGRAFII NAUKOWEJ 
KS. PROF. WINCENTEGO MYSZORA (WYBÓR KORESPONDENCJI) 
red. Katarzyna Tałuć
Księgarnia św. Jackaa
Katowice 2019
ss. 312 MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE DO BIOGRAFII NAUKOWEJ KS. PROF. WINCENTEGO MYSZORA (WYBÓR KORESPONDENCJI) red. Katarzyna Tałuć Księgarnia św. Jackaa Katowice 2019 ss. 312

Jest to cenny zbiór dokumentów, wzorowo wydanych, a niezbędnych dla odtworzenia warsztatu uczonego oraz prześledzenia zarówno jego drogi naukowej, jak i zakresu badań oraz zainteresowań. Także do biografii naukowej księdza profesora wnosi omawiana publikacja wiele cennych informacji, zwłaszcza celny i bogaty poznawczo wstęp, świetnie prowadzący czytelnika przez meandry niełatwego życia śląskiego kapłana.

Ks. prof. Wincenty Myszor (1941–2017), twórca i pierwszy dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, był naukowcem rangi europejskiej, cenionym i uważnie słuchanym przez różne środowiska. Patrysta, znawca antyku chrześcijańskiego oraz gnostycyzmu, tłumacz tekstów starożytnych, np. słynnych rękopisów koptyjskich z Nag Hammadi oraz niezapomnianej Ewangelii Judasza, tym razem jawi nam się jako troskliwy edytor z filologiczną sumiennością traktujący słowo. Także w czasach PRL, tak nieprzychylnych dla badaczy dokumentów chrześcijańskich, idący konsekwentnie, z uporem, raz wybraną drogą. W korespondencji z Towarzystwem Naukowym KUL, Polskim Towarzystwem Tomasza z Akwinu czy krakowskim wydawnictwem Nomos oraz Państwowym Wydawnictwem Naukowym widać, z jakim szacunkiem wydawcy i instytucje zwracali się do śląskiego badacza, jakim był autorytetem, ile zawdzięcza mu np. „Powszechna encyklopedia filozofii”.

Opracowanie nie ma jednak charakteru hermetycznego, może stać się cenną pomocą dla studentów kierunków humanistycznych, a dla śląskoznawców – wzruszającym dowodem tego, ile Górny Śląsk wciąż wnosi do nauki powszechnej i jak ważnym punktem na mapie naukowej Europy jest Chełm Śląski.

Krystyna Heska-Kwaśniewicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.