"Prześladowani" - muzyczna Droga Krzyżowa

ks. Tomasz Lis

publikacja 27.02.2020 23:08

Młodzi muzycy z diecezji sandomierskiej oraz studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy skomponowali muzyczną Drogę Krzyżową, którą zaprezentują w Niedzielę Palmową.

"Prześladowani" - muzyczna Droga Krzyżowa

- Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie pasyjne - muzyczną drogę krzyżową pt. „Prześladowani”. Jest to dzieło, które przybliża sytuacje chrześcijan z różnych zakątków świata. 40-osobowa orkiestra symfoniczna oraz 4-głosowy chór poprzez słowa i muzykę przedstawi poszczególne stacje drogi krzyżowej odwołując się do sytuacji chrześcijan wybranych 14 krajów z Europy i ze świata - mówił ks. Marek Kuliński koordynator wydarzenia.

Droga Krzyżowa odbędzie się w Niedzielę Palmową 5 kwietnia 2020 r. o godzinie 18:00 w kościele Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu.

Niezwykłą muzykę do tego dzieła skomponowali młodzi muzycy z naszej diecezji: Maria Bąk, absolwentka Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Magdalena Cichoń, studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Błażej Mokrzak, uczeń 6 klasy Szkoły Muzycznej II stopnia w Stalowej Woli. W utworach zostały wykorzystane fragmenty Pisma Świętego oraz libretto napisane przez ks. Krzysztofa Lechowicza, autora libretta do Oratorium o Męczennikach Sandomierskich „Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany”. Wśród solistów znajdą się studentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pochodzące z naszej diecezji – Joanna Ozga i Gabriela Obara, a towarzyszyć im będzie baryton Marcin Kuczer. Orkiestrę symfoniczną stworzą studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy a w skład chóru wejdzie młodzież naszej diecezji oraz Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. 

Jak podkreślają autorzy inspiracją do napisania tej niezwykłej Drogi krzyżowej był fakt, że ponad 260 mln chrześcijan na całym świecie doświadcza obecnie prześladowania z powodu wyznawanej wiary. Nie jest ono jedynie faktem historycznym, tylko rosnącym problemem współczesnego świata. Ukrzyżowany Chrystus w swojej drodze krzyżowej znosił cierpienie, mękę, upokorzenie i w ostateczności śmierć i teraz daje siłę wszystkim tym, którzy cierpią z powodu Jego Imienia.