"Nieplanowane" wracają

Aleksandra Pietryga /Rafael

publikacja 04.03.2020 19:00

Nie widziałeś filmu "Nieplanowane"? Nic straconego. Teraz będzie można go obejrzeć na internetowych platformach lub za pośrednictwem usług na życzenie w swoich telewizjach kablowych.

Od 5 marca film, który w polskich kinach obejrzało blisko 400 000 widzów, dostępny jest na internetowych platformach lub za pośrednictwem usług na życzenie w swoich telewizjach kablowych. Zobaczyć go będzie można m.in. w nowo powstałym serwisie filmowym katoflix.pl, który specjalizuje się w ofercie produkcji opartych o ewangeliczne wartości oraz kilkunastu innych serwisach oferujących usługę wypożyczenia filmów.

"Nieplanowane" w reżyserii Cariego Solomona i Chucka Konzelmana to jeden z najgłośniejszych filmów ubiegłego roku, który wywołał w Ameryce szeroką dyskusję na temat aborcji i wiele kontrowersji. W samych Stanach Zjednoczonych po 19 tygodniach wyświetlania, produkcja kosztująca 6 mln dolarów, zarobiła prawie 19 mln dolarów i doprowadziła do zmiany prawa, aż w dziewięciu stanach. Film został nakręcony na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem. To historia życia autorki Abby Johnson, która przeszła niemal wszystkie szczeble kariery w Planned Parenthood - największej proaborcyjnej organizacji na świecie. Przełom nastąpił w chwili, gdy asystując podczas zabiegu, zobaczyła na ekranie ultrasonogramu, jak nienarodzone trzynastotygodniowe dziecko broni się przed aborcją. "Widziałam, jak to dziecko walczyło o życie" - wspominała Johnson, dziś członkini grupy Koalicja dla Życia.

Przeczytaj więcej:

Abby Johnson założyła organizację "And Then There Were None" (I nie było już nikogo). Pomaga też byłym pracownikom klinik aborcyjnych w trudnym procesie przejścia z pracy dla „przemysłu aborcyjnego” do normalnego funkcjonowania na co dzień. Ci, którzy zdecydują się odejść z pracy w klinikach aborcyjnych, otrzymują pomoc prawną i finansową.

Dziś Abby jest czołową liderką pro-life w Stanach Zjednoczonych. Odważnie opowiada o tym, czym naprawdę jest aborcja, co dzieje się ze szczątkami abortowanych dzieci i jak wygląda potężny aborcyjny przemysł. Uczy także, w jaki sposób docierać do kobiet z przesłaniem chroniącym poczęte życie. - To niezwykle ważne, żeby zawsze z miłością podchodzić do kobiet zmierzających do przychodni. Kobietom, które odmówią aborcji, powinniśmy natychmiast proponować gotowe rozwiązania tak, by szybko otrzymały niezbędną pomoc. Ale wszystko zaczyna się od miłości. Miłość jest najważniejsza - podkreśla w jednym z wywiadów.

"Nieplanowane" to jeden z najgłośniejszych filmów ubiegłego roku. Wszędzie, gdzie się pojawiał, wzbudzał gorące dyskusje i ataki działaczy aborcyjnych wzywających do jego bojkotu. Mimo wielu szykan widzowie bardzo chętnie wypełniali kinowe sale, a sam film określali nierzadko mianem "antyaborcyjnej szczepionki" lub "niemym krzykiem XXI wieku". Producenci i dystrybutorzy mówią też o setkach świadectw kobiet, które po obejrzeniu "Nieplanowanych" rezygnowały z aborcji.

Film pokazywany jest też w kinach Kanady, Wielkiej Brytanii, Filipin oraz krajach latynoamerykańskich. Planowana jest jego dystrybucja w Pakistanie. - Po jednym z seansów filmu przyszła do Fundacji "Jeden z Nas" kobieta z biletem w ręku. Zapytała jej prezesa: "Czy wie pan, co to jest?". "Nie" - odparł. "Miałam wyjechać do Czech, by zabić swoje dziecko, ale zobaczyłam «Nieplanowane». Proszę zabrać ten bilet, nie będzie mi już potrzebny" - mówi Andrzej Sobczyk z Rafael Film i jednocześnie fundator Fundacji "Jeden z Nas".