Zapisać, dać świadectwo

GN 15/2020 |

publikacja 08.04.2020 00:00

W getcie warszawskim, w całkowitej tajemnicy, powstał niespotykany nigdzie indziej projekt: opisanie świata przemocą zamkniętego.

Emanuel Ringelblum pokazał życie za murami  warszawskiego getta. MUSEUM JUDENGASSE/DPA/PAP Emanuel Ringelblum pokazał życie za murami warszawskiego getta.

Emanuel Ringelblum, młody historyk, stworzył rozległy zespół pracowników – zarówno naukowców, jak i ludzi niezajmujących się na co dzień pracą intelektualną – aby opisać świat za murami getta. Po wojnie konspiracyjne archiwum getta warszawskiego zostało odnalezione w morzu ruin i oddane do opracowania przez historyków.

Dzisiaj Archiwum Ringelbluma to 38 tomów wydanych przez Żydowski Instytut Historyczny. Kopalnia wiedzy dla historyków. Ale czy to dzieło było przeznaczone tylko dla nich? Marta Janczewska i Jacek Leociak podjęli się trudu, aby z bogatego zbioru konspiracyjnego archiwum getta stworzyć antologię, która będzie czytana przez współczesnego odbiorcę. Na blisko tysiącu stronach posegregowano teksty w trzy duże grupy. Pierwsza to literatura dokumentu osobistego, w której zamieszczono dzienniki, relacje, testamenty, odpowiedzi na ankiety, listy. Druga część to teksty literackie, czyli poezja, proza, a trzecia – teksty religijne. Całość ułożono w sposób chronologiczny.

Dostępne jest 47% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.