Biskup do odkrycia

GN 38/2020 |

publikacja 17.09.2020 00:00

Listy pasterskie, odezwy i orędzia bp. Stanisława Adamskiego przekonują, że społeczność katolicka jest ważnym podmiotem dziejów.

ks. Jerzy Myszor "Nauczanie społeczne biskupa Stanisława Adamskiego 1930–1956". WueM, Katowice 2020 ks. Jerzy Myszor "Nauczanie społeczne biskupa Stanisława Adamskiego 1930–1956". WueM, Katowice 2020

Biskup Stanisław Adamski, choć był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego episkopatu w ubiegłym stuleciu, nie jest powszechnie znany. Na przełomie wieków XIX i XX organizował on w Wielkopolsce ruch spółdzielczy i robotniczy, mający zasadnicze znaczenie dla przetrwania żywiołu polskiego w starciu z germanizacją. Jako członek rządu dzielnicowego w Poznaniu współorganizował powstanie wielkopolskie. W okresie międzywojennym był liderem polskiej chadecji. Gdy w 1930 r. został biskupem katowickim, wcielał w życie zasady katolicyzmu społecznego. Dwukrotnie został wygnany ze swej diecezji: w 1941 r. przez Niemców, w 1952 r. przez komunistów. W czasie powstania warszawskiego służył jako kapelan powstańcom i cywilnej ludności.

Jego życiorys i nauczanie społeczne przypomina publikacja ks. prof. Jerzego Myszora „Nauczanie społeczne biskupa Stanisława Adamskiego 1930–1956”. Po jej lekturze zaryzykowałbym twierdzenie, że poza nauczaniem prymasa Wyszyńskiego w polskim episkopacie nie powstała równie precyzyjna diagnoza problemów społecznych. Listy pasterskie, odezwy, orędzia, enuncjacje publiczne bp. Adamskiego są ważnym świadectwem tamtych czasów. Przekonują, że społeczność katolicka jest ważnym podmiotem dziejów, a Kościół stale powinien być znakiem sprzeciwu wobec dziejącego się zła.

Andrzej Grajewski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.