Czerpać ze źródeł

GN 39/2020 |

publikacja 24.09.2020 00:00

W Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim po raz 45. wręczono nagrody im. Oskara Kolberga. To najważniejsze wyróżnienie dla twórców, badaczy i popularyzatorów kultury ludowej.

Czerpać ze źródeł Tomasz Gołąb /Foto Gość

Podczas uroczystej gali konkursu, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej, uhonorowano 14 laureatów – artystów ludowego rękodzieła, sztuki plastycznej (w tym obrzędowej), koronkarstwa, wycinankarstwa, poezji, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnieni zostali także popularyzatorzy, animatorzy i osoby wspierające szeroko rozumianą kulturę ludową.

Na scenie nie zabrakło wzruszenia w większości niemłodych już twórców. W barwnych strojach okrasili uroczystość muzyką, którą ukochali i wykonują całe życie. Usłyszeć można było m.in. śpiewaczkę ludową i popularyzatorkę dziedzictwa Górali Czadeckich Zofię Tarasiewicz, mistrza gry na instrumentach ludowych Antoniego Gluzę, Kapelę Ludową „Mogilanie”, Zespół Śpiewaczy z Mroczek Małych i Zespół Góralski „Zornica”.

W dorobku wszystkich nagrodzonych bardzo ważną rolę pełni przekazywanie wiedzy i umiejętności młodszym pokoleniom. Nawet teraz, w czasach powszechnego dostępu do internetu, kontakt z mistrzem okazuje się niezastąpiony podczas nauki i zdobywania szlifów w każdej z nagrodzonych dziedzin. Wręczający nagrody minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (na zdjęciu) dziękował zarówno twórcom nagradzanym w latach poprzednich, jak i tegorocznym laureatom (łącznie jest ich już 764!) za ich ogromny wkład w podtrzymywaniu tradycji. Zwrócił też uwagę na nowe pokolenie uczniów, pamiętających często nieżyjących już mistrzów i angażujących się w dalsze przekazywanie naszej kultury i tradycji ludowej.

Anna Leszczyńska-Rożek

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.