Ukazał się modlitewnik urodzinowy na 100-lecie św. Jana Pawła II

Katarzyna Matejek

publikacja 10.10.2020 21:03

Z tym modlitewnikiem można nie tylko podziękować za narodziny św. Jana Pawła II, a także za nasze własne. Można też zamyślić się przy oknie życia, współodczuwać z matką po aborcji, modlić się o płodność i o dobre prawo rodzinne, pozdrowić prolajferów.

Ukazał się modlitewnik urodzinowy na 100-lecie św. Jana Pawła II Katarzyna Matejek /Foto Gość Wydawcą "Modlitewnika rodzinnego" jest Dom Edyty Stein. Przedmowę do tomiku napisał ks. Robert Skrzypczak, zaś kuria wrocławska nadała imprimatur, co oznacza, że można modlitewnik traktować jako tekst przydatny do modlitwy nie tylko prywatnej, ale także w kościele.

Inspirowany dzieciństwem Lolka Wojtyły tomik ukazał się na rynku księgarskim w przededniu Dnia Papieskiego przypadającego w niedzielę 11 października 2020 roku.

Stustronicowa edycja pt. "Urodziny świętego. Modlitewnik rodzinny na 100-lecie św. Jana Pawła II" wyszła spod pióra ks. Henryka Romanika, proboszcza katedry w Koszalinie, wykładowcy historii sztuki sakralnej w seminarium, duszpasterza twórców.

– Urodzinowe obchody świętego jubilata Jana Pawła II z powodu pandemii przesunęły się na jesień, dlatego modlitewnik urodzinowy mojego autorstwa, przygotowywany na 18 maja ukazuje się z pewnym opóźnieniem – wyjaśnia ks. Romanik. – Ten modlitewnik jest pomyślany jako forma przedstawienia pochodzenia Karola Wojtyły, czyli jego środowiska rodzinnego, ujętego w aspektach historycznym i topograficznym, a także dzieciństwa Lolka Wojtyły z Wadowic.

Ten piąty z cyklu modlitewników papieskich autorstwa ks. Romanika jest swoistą litanią dziękczynną za życie Karola Wojtyły i jego rodu. To dlatego autor nie tylko pomaga nam zajrzeć do domu przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2/4) w Wadowicach, ale też spotkać Wojtyłów i im podziękować: "Emilii, matce dobrej", "Karolowi, ojcu wybra­nemu", "pradziadkowi Franciszkowi z Czańca, który wodził pobożnych pątników do podniebnego sanktuarium" w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Autor prowadzi nas poetyckimi strofami dalej – do wdzięczności za naszych własnych przodków.

– W tym modlitewniku zawarłem szereg, a nawet większość tekstów, dotyczących naszych własnych urodzin, tego, jak my je obchodzimy, jak je traktujemy, z kim je przeżywamy. Tu dotykam środowiska rodzinnego: rodziny, chrzestnych, rodzeństwa czy pamięci przeszłych pokoleń. A także szerzej: lekarzy, medyków, położnych, tych, którzy byli obecni przy naszym początku – wylicza poeta.

Być może przeżyta w ten sposób wdzięczność zaprowadzi czytelnika tam, gdzie zaprowadziła twórcę modlitewnika – do modlitwy za życie każdego człowieka poczętego, także tego, którego życie w łonie matki jest zagrożone. Jeden z utworów przybrał formę znanej z dzieciństwa kołysanki. – To kołysanka dla dziecka, które ma się dopiero urodzić – zapowiada ks. Romanik. – W tej części modlitewnika pomieściłem teksty nieoczywiste, dotyczące wyobrażenia o życiu prenatalnym. Są tu opisane również radości i smutki wczesnego macierzyństwa, czyli przed narodzinami dziecka oraz dramaty tego okresu, takie jak poronienie.

Swoją modlitwę znajdą tu rodzice dzieci utraconych, wołający do Boga, by przytulał ich dzieci. Są tu zamyślenie przy oknie życia, zawierzenie Domów Samotnej Matki, modlitwa o płodność małżonków i dobre prawo rodzinne, jak również pozdrowienie dla prolajferów. Są przejmujące wyznania matki po dokonaniu aborcji. "Byłam opuszczona przez ojca mego dziecka i nie było przy mnie św. Józefa" – ustami poety łka kobieta, której wszyscy namawiający ją do śmiercionośnego zabiegu mówili: tak będzie lepiej.

– To refleksje dotyczące naszego codziennego życia, ukazane w perspektywie dziedzictwa św. Jana Pawła II, jego nauczania i misji. Mam nadzieję, że ten modlitewnik zostanie przyjęty jako zaproszenie do włączenia św. Jana Pawła II jako orędownika w trudnym macierzyństwie, rodzicielstwie i dzieciństwie – mówi ks. Romanik. – Pamiętamy przy tym o przestrogach dla mamy Karola Wojtyły, sługi Bożej Emilii Wojtyłowej, że było źle z jej zdrowiem. Takie właśnie sytuacje życiowe są ogarnięte perspektywą modlitewną tego jubileuszowego modlitewnika.

Z myślą o starszych czytelnikach tekst jest drukowany dużą czcionką. Dystrybucją zajmuje się wydawca, ale tomik można nabyć również w parafii katedralnej i w koszalińskim sklepie "Donum" przy kościele św. Józefa Oblubieńca.

To piąty papieski modlitewnik ks. Romanika. Pierwszy ukazał się (także w wersji extra przygotowanej na I Komunię) przed procesem beatyfikacyjnym papieża Polaka jako zbiór modlitw związanych z jego postacią i przesłaniem do rodaków. Drugi wydano na beatyfikację, trzeci – jako praca zbiorowa takich autorów jak bp Grzegorz Ryś czy bp Józef Zawitkowski – na kanonizację św. Jana Pawła II.