Powrót do przeszłości

Edward Kabiesz

GN 47/2020 |

publikacja 19.11.2020 00:00

Chociaż serial rozgrywa się w doskonale nakreślonych realiach baskijskiego miasteczka, poruszane w nim problemy mają wymiar ponadregionalny i ponadczasowy.

Przemoc ETA w Kraju Basków trwała pół wieku i głęboko podzieliła społeczeństwo tej części Hiszpanii. materiały dystrybutora Przemoc ETA w Kraju Basków trwała pół wieku i głęboko podzieliła społeczeństwo tej części Hiszpanii.

Hiszpańska „Patria” to jeden z najciekawszych seriali, jakie miały premierę w tym sezonie. Najpierw była jednak wydana również u nas książka Fernando Aramburu, która kilka lat wcześniej stała się bestsellerem. Aramburu jest pisarzem, poetą i tłumaczem, laureatem wielu nagród literackich, ale żaden z jego utworów nie zdobył takiej popularności jak „Patria”. W swojej powieści autor przedstawia historię dwóch rodzin w kontekście tragicznych wydarzeń, jakie przez lata rozgrywały się w Kraju Basków. Chociaż dramat miał charakter lokalny, książka i serial poruszają problemy mające wymiar ponadczasowy. Jednym z najważniejszych zagadnień jest kwestia przemocy stosowanej przez skonfliktowane strony i jej wpływu na dotkniętych nią ludzi, a szerzej – całych społeczności.

Przez 40 lat krwawa przemoc rozlewała się po Kraju Basków w Hiszpanii, regionie liczącym niewiele ponad 2,2 miliona mieszkańców. Serial nie przedstawia podłoża konfliktu, co sprawia, że tło rozgrywających się na ekranie wydarzeń dla widza spoza Hiszpanii może być nie całkiem jasne.

Poznać prawdę

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.