Oblicza terroryzmu

publikacja 19.11.2020 00:00

Nie jest odkryciem wniosek, że terroryzm jest bronią słabych przeciwko silnym.

Gérard Chaliandi, Arnaud Blin "Historia terroryzmu". PIW Warszawa 2020ss. 584 Gérard Chaliandi, Arnaud Blin "Historia terroryzmu". PIW Warszawa 2020ss. 584

Można powiedzieć, że to książka na czasie, bo świat ciągle zmaga się z plagą terroryzmu. Autorami zamieszczonych w niej tekstów są uznani francuscy specjaliści zajmujący się tym problemem. Nie jest oczywiście odkryciem wniosek, że terroryzm jest bronią słabych przeciwko silnym, ale na uwagę zasługuje staranne i wszechstronne jego uzasadnienie dzięki analizie historii terroryzmu.

Autorzy przedstawiają jego dzieje, poczynając od żydowskich zelotów i sykariuszy z I wieku, a także średniowiecznych asasynów. Szerzej omawiają ruchy terrorystyczne w Europie od 1789 r., terror bolszewicki oraz latynoamerykańskie ruchy rewolucyjne końca lat 60. ubiegłego wieku. Analizują jednocześnie, jak terroryzm był postrzegany na przestrzeni wieków.

Najobszerniejsza część monografii poświęcona została międzynarodowemu terroryzmowi współczesnemu, mającemu swe źródła w islamie. Niezwykle cennym uzupełnieniem zamieszczonych w obszernym tomie tekstów jest wybór źródeł, czyli wystąpień i pism ideo­logów terroru. To porażająca lektura.

Edward Kabiesz