Ile w nas romantyzmu?

Szymon Babuchowski

GN 51/2020 |

publikacja 17.12.2020 00:00

Mówi się, że romantyzm jest kluczowy dla zrozumienia polskiej duszy. Jednak czy nie jest to tylko slogan, którym próbujemy siebie uwznioślić?

Artur Grottger, „Pożegnanie powstańca”. wikimedia Artur Grottger, „Pożegnanie powstańca”.

Dwieście lat temu Adam Mickiewicz napisał wiersz, który zwiastował nadejście nowej ery – nie tylko w literaturze, ale w całej kulturze. I choć swoją formą literacką „Oda do młodości” tkwi jeszcze mocno w klasycyzmie, to jej treść przeniknięta jest już duchem głęboko romantycznym, który jeszcze silniej ujawni się w opublikowanym dwa lata później pierwszym tomie „Poezji”, zawierającym słynny cykl „Ballady i romanse”.

Ile dziś, po dwóch wiekach, zostało w nas, Polakach, romantyzmu? Często mówi się, że to epoka kluczowa dla zrozumienia polskiej duszy. Jednak czy nie jest to tylko pewien slogan, którym próbujemy samych siebie uwznioślić, wytłumaczyć własne niepowodzenia, a może nawet usprawiedliwić wady?

Z szabelką na czołgi?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto uzmysłowić sobie, co dziś rozumiemy pod pojęciem „romantyzm” i jak ma się to rozumienie do idei, które zdominowały sposób myślenia ludzi w pierwszej połowie XIX wieku. Wydaje się bowiem, że mamy tu do czynienia z dość dużym pomieszaniem pojęć. „Ale z ciebie romantyk!” – powiemy do kogoś, kto przy każdej nadarzącej się okazji wręcza swojej kobiecie kwiaty, lubi patrzeć na zachody słońca albo notuje w swoim kajecie wierszyki o ptaszkach i kwiatkach. Takie są nasze potoczne wyobrażenia: utożsamiamy romantyzm z sentymentalizmem, tymczasem w historii kultury są to dwa zupełnie różne nurty. Sentymentalizm jest przecież charakterystyczny dla epoki poprzedzającej romantyzm, czyli dla oświecenia. Inne stereotypowe wyobrażenie, które ma świadczyć o długim trwaniu romantyzmu w polskiej historii, przedstawia żołnierza rzucającego się z szablą na czołgi. To obraz może nieco bliższy niektórym założeniom romantyków, jednak w dalszym ciągu zbyt infantylny, by ukazać istotę tego nurtu.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.