Dla Boga i Polski

Edward Kabiesz

GN 1/2021 |

publikacja 06.01.2021 00:00

Ukazała się książka, dzięki której możemy zobaczyć przełomowe wydarzenia historii Polski oczami ich świadka. „Pamiętnik kapelana wojskowego i inne zapiski z lat 1914–1945” Dominika Ściskały to prawdziwy wydawniczy rarytas.

Radom 1933 rok. Ksiądz Dominik Ściskała podczas inauguracji robót przy budowie linii kolejowej Warszawa–Radom. NAC Radom 1933 rok. Ksiądz Dominik Ściskała podczas inauguracji robót przy budowie linii kolejowej Warszawa–Radom.

Wspaniale opracowany, opatrzony obszernym wstępem ks. Szczepana Kowalika oraz szczegółowymi przypisami i bogato ilustrowany tom wspomnień ks. Dominika Ściskały to zarówno świadectwo niezachwianej wiary kapłana, jak i nieocenione źródło historyczne.

Autor pamiętnika urodził się w 1887 roku w Końskiej w powiecie cieszyńskim. Po święceniach kapłańskich został wikariuszem w Dziedzicach. W 1915 roku dostał powołanie do wojska jako jeden z wielu kapelanów z różnych narodów monarchii austro-węgierskiej. Wymieniony w tytule „Pamiętnik kapelana wojskowego”, obejmujący okres od sierpnia 1914 do listopada 1918 roku, został wydany już wcześniej dwukrotnie, natomiast zapiski od roku 1919 do 1945 ukazują się drukiem po raz pierwszy.

Chcą urządzać Polskę bez Boga

W sierpniu 1918 roku ks. Ściskała został przeniesiony do Radomia na stanowisko kapelana komendy powiatowej. Nigdy wcześniej nie był w Radomiu, nie znał tam nikogo. Jak wspomina, wszystkich zrażał jego austriacki mundur, bo nie wiedzieli, co naprawdę kryje się w jego sercu. Do jego obowiązków należała także opieka duszpasterska nad skazanymi przebywającymi w więzieniu pod zarządem wojskowym. Wśród więźniów znajdowali się skazani na śmierć i dożywocie. „Co do takich mówić, jak do nich przemawiać? Nikt nie rodzi się z kajdanami na rękach, nikt nie rodzi się zbrodniarzem. Dopiero staje się nim wskutek warunków, w jakich żyje, przez to, że pozwolił rozrosnąć się złemu w swojej duszy” – autor pamiętnika, zastanawiając się nad źródłem zła, głęboko współczuje więźniom.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.