Inne światy

Maciej Kalbarczyk

GN 3/2021 |

publikacja 21.01.2021 00:00

Do dzisiaj pozostaje jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema.

Stanisław Lem w swoim domu  przy ulicy Narwik na osiedlu Kliny  (Kraków, luty 1966 r.) Henryk Makarewicz /PAP Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu Kliny (Kraków, luty 1966 r.)

Po wpisaniu do przeglądarki jego nazwiska można znaleźć artykuły opisujące nowinki technologiczne, których rozwój przewidział w swoich książkach. Wśród nich znajdują się m.in. komputery, internet, e-booki, smartfony i druk 3D. Refleksje na temat zmian w organizacji społeczeństw, wywołanych rewolucją technologiczną, nie były jednak najważniejszym tematem jego twórczości. „Stanisław Lem kreował rzeczywistość futurologiczną, w której przedmiotem analizy nie były cywilizacje przyszłości, lecz rola humanistycznego systemu pojęć w zderzeniu z przewidywanymi okolicznościami” – podkreślono w uchwale Sejmu, opublikowanej z okazji roku pisarza.

Góra trupów

Na rozwój intelektualny urodzonego w 1921 r. Stanisława Lema duży wpływ miał jego ojciec Samuel, doktor nauk lekarskich i sekretarz Polskiego Towarzystwa otolaryngologicznego. To dzięki niemu przyszły pisarz sięgnął po literaturę poświęconą nauce, technice i medycynie. Gdy jako nastolatek dysponował już podstawową wiedzą o budowie maszyn (m.in. induktorze Ruhmkorffa i generatorze Tesli), zaczął je samodzielnie konstruować. Ponadto zaprojektował własne wynalazki, m.in. samolot o napędzie parowym, rower z napędem na przednie koło i silnik spalinowy z kamieniami od zapalniczek zamiast świec zapłonowych. Podpatrując ojca w pracy, przygotowywał natomiast fikcyjne dokumenty (np. paszporty i czeki bankowe), mające legitymizować funkcjonowanie wymyślonych dla zabawy państw.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.