Najstarsze na świecie malowidło jaskiniowe

kabe

publikacja 23.01.2021 16:59

Archeolodzy odkryli w Indonezji najstarszy znany na świecie obraz jaskiniowy. Przedstawia dziką świnię. Naukowcy oceniają, że powstał około 45 500 lat temu.

Najstarsze na świecie malowidło jaskiniowe https://advances.sciencemag.org/content/7/3/eabd4648

Do wykonania malowidła użyto ciemnoczerwonego pigmentu ochry. Obraz przedstawia zwierzę, dorosłego samca, naturalnej wielkości. Okdrycia dokonano w jaskini Leang Tedongnge w dolinie na wyspie Sulawesi.

Dostarcza on tym samym najwcześniejszych dowodów osadnictwa w tym regionie.

Obraz ma wymiary 136 cm na 54 cm. Nad grzbietem świni znajdują się dwa odciski dłoni.

Zdaniem badaczy, aby wykonać odciski dłoni, artyści musieliby położyć swoje ręce na powierzchni, zanim nanieśli pigment. Zespół ma nadzieję, że uda mu się również pobrać próbki DNA z pozostałości śliny.

Prawdopodobnie obraz z Sulawesi jest najstarszą na świecie sztuką przedstawiającą żywą istotę, choć nie jest to najstarsza sztuka stworzona przez człowieka.

Za najstarszy znany rysunek uważa się rysunek znaleziony we wrześniu 2018 roku w jaskini Bombos, na południowym wybrzeżu  RPA.

Rysunek ma około 73 000 lat i przedstawia linie nakreślone na kamieniu przy pomocy czerwonego pigmentu w kolorze ochry. Popularnie nazwano go "hashtagiem", a wg, naukowców, linia nakreślone przez prehistorycznego "artystę", to pierwszy znany abstrakcyjny rysunek.

Sulawesi, na której dokonany najnowszego odkrycia, jest kluczowym miejscem do dalszych badań. To największa wyspa w grupie, którą naukowcy często nazywają Wallacea, od nazwiska przyrodnika z XIX i XX wieku Alfreda Wallace'a.

Zasiedlanie tych terenów zaczęło się ok. 65 000 lat temu. Wiele tu wapiennych wzgórz, z niezliczonymi zakamarkami, jak jaskinia Leang Tedongnge. Co jeszcze odkryją?

Raport naukowy na: https://advances.sciencemag.org/content/7/3/eabd4648