Dni, które zmieniły historię

GN 5/2021 |

publikacja 04.02.2021 14:02

O pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. napisano już bardzo wiele, ale dopiero po 40 latach otrzymujemy pełną, wielowymiarową analizę tego wydarzenia.

Historyczna chwila: Jan Paweł II w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. MARTIN ATHENSTÄDT /DPA/PAP Historyczna chwila: Jan Paweł II w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Monografia „Odnowa tej ziemi” prof. Pawła Skibińskiego jest udanym przykładem połączenia pracy historyka z pasją reportażysty starającego się odnaleźć każdy najmniejszy szczegół z tamtych dni oraz odczytać wszystkie ślady, jakie podróż papieska pozostawiła w naszej historii. Profesor Skibiński w swej książce wykorzystuje praktycznie całą znaną literaturę na ten temat i wzbogaca ją własnymi badaniami, zwłaszcza nieznanymi dokumentami z Archiwum Sekretariatu Prymasa Polski. Między innymi przytacza list hierarchów z Litwy, którzy chcieli wtedy przyjechać do Polski, ale władze ich nie wpuściły. Pielgrzymkę umieszcza na szerszym tle pierwszych miesięcy pontyfikatu oraz sytuacji społeczno-politycznej w Polsce – nadziei społeczeństwa i obaw władzy związanych z przyjazdem papieża. Opisuje spór o termin podróży i jej trasę. W tym kontekście sporo uwagi poświęca działaniom biskupa katowickiego Herberta Bednorza, który zabiegał o to, aby papież przyjechał do Piekar Śląskich, gdzie przez lata wygłaszał kazania na męskich pielgrzymkach do tego sanktuarium.

Autor drobiazgowo, dzień po dniu, opisuje każdą chwilę spędzoną przez papieża w Polsce – jego publiczne spotkania i wystąpienia, a także audiencje prywatne, których było bardzo wiele. Analizuje treści papieskich kazań i całość przesłania, jakie Jan Paweł II zostawił wtedy Polakom. Jednocześnie zwraca uwagę na drobiazgi: papieski samochód czy wystrój ołtarzy. Opisuje niezwykły entuzjazm witających papieża ludzi, ale i przypomina o tłumach, jakie w dniu jego przybycia do Warszawy poszły nad Wisłę, ignorując gościa z Watykanu. Pielgrzymkę opisuje zarówno z perspektywy władz, jak i Kościoła. Wiele uwagi poświęca międzynarodowemu rezonansowi, jaki pobyt papieża w Polsce wywołał na całym świecie, zwłaszcza w bloku wschodnim i w Stanach Zjednoczonych.

Monografia prof. Skibińskiego to sprawnie napisany, wielowątkowy, barwny fresk opisujący dni, które zmieniły historię Polski i świata.

Andrzej Grajewski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.