Góralskie talenty, że hej

jg

publikacja 18.04.2021 08:11

Młodzi i do tego z wielkimi talentami. Tegoroczne Muzykowanie na Duchową Nutę w Czarnym Dunajcu pokazało, że górale nie zapominają o swoich korzeniach.

Góralskie talenty, że hej Jan Głąbiński /Foto Gość Kolejne pokolenia górali dbają o pielęgnowanie kultury, w tym śpiewu regionalnego.

Najważniejszym celem  tego muzykowania jest propagowanie muzyki góralskiej, a w szczególności twórczości muzycznej słynnego muzykanta podhalańskiego Andrzeja Knapczyka - Ducha z Cichego Wielkiego, który był także kompozytorem, pedagogiem i piewcą Podhala.

Celem przedsięwzięcia jest zawsze przypomnienie tradycyjnego muzykowania, ale w tym roku w nieco zmienionej formie, dającej możliwość prezentacji góralskich nut, prymistów, śpiewaków i zespołów śpiewaczych z całego szeroko pojętnego Podhala. - Muzykowanie to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej muzyki góralskiej, jak również prezentacji zapomnianych nut i śpiewek góralskich - podkreśla Małgorzata Kulawiak, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu. CKiP było głównym organizatorem przeglądu.

W  XXXVI Muzykowaniu na Duchową Nutę, które odbywało się 16 i 17 kwietnia, wzięło udział ponad 300 uczestników w pełnym reżimie sanitarnym i bez udziału publiczności.