Recenzje

GN 24/2021 |

publikacja 17.06.2021 00:00

Anna Kościółek
Ja i miłość
Lupan
Tarnów 2021
ss. 400 Anna Kościółek Ja i miłość Lupan Tarnów 2021 ss. 400

KSIĄŻKI

Bajka o miłości

Co to jest miłość? – spytał autorkę tej książki sześcioletni syn Szymon, a ona postanowiła odpowiedzieć na to pytanie w sposób przemawiający do dziecięcej wyobraźni. Stworzyła baśnie, które nie tylko przybliżają najmłodszych czytelników do definicji miłości, ale pomagają także odróżnić miłość od tego, co jest tylko jej pozorem. Ta wyprawa w krainę Sapientii w sposób niezwykle pomysłowy uczy dzieci mądrego, krytycznego spojrzenia na to, co proponuje nam świat; wybierania między dobrem a złem. A wszystko podane w pięknej szacie graficznej, co sprawi, że z przyjemnością obcować będą z książką także dorośli.

Szymon Babuchowski

Rewolucja to mało

Ta książka to podsumowanie wieloletnich badań i analiz niemieckiego ekonomisty i dziennikarza gospodarczego Rolanda Baadera. „Koniec pieniądza papierowego” mówi o gospodarce postkapitalistycznej. Autor kreśli obraz ekonomicznej przyszłości na podstawie znanych większości z nas informacji. Co z tego obrazu wynika? Że czeka nas świat zupełnie inny od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Co więcej, Baader uważa, że idziemy drogą, z której nie ma już odwrotu, a swoją książkę traktuje jak podręcznik mający pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I mówi wprost, że czeka nas więcej niż rewolucja.

Tomasz Rożek

PŁYTY

Stępiony pazur

Wbrew tytułowi krążka zespół Kult podobno nie kończy jeszcze kariery, choć po przesłuchaniu „Ostatniej płyty” zacząłem się zastanawiać, czy to dobrze. Ostatni dobry album zespół Kazika Staszewskiego wydał pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, a to, co można usłyszeć na nowym krążku, chciałoby się pominąć milczeniem. Niby ciągle „kultowe” brzmienia, ale muzycznie wszystko bez polotu, bez rockowego pazura. Połowa tekstów o niczym, a tam, gdzie niby pojawiają się ważne tematy (pedofilia w Kościele, korupcja władzy, pandemia), płycizna wręcz poraża. Brak choćby jednej godnej zapamiętania frazy.

Szymon Babuchowski

Rap w koloratce

Rapujący księża? Zwykle z dystansem podchodzę do takich nowinek, ale obok tego, co robią ks. Tomasz Gerek i ks. Krzysztof Węglicki trudno przejść obojętnie. To nie jest „zabawa w hip-hop”, w której ktoś próbuje wejść w cudze buty, by pokazać, jaki jest „młodzieżowy”. Obaj raperzy poruszają się po terytorium, które dobrze znają, a całość została wyprodukowana w pełni profesjonalnie. Świetne bity, sprawnie złożone rymy i lekkość, z jaką wpisano w ten rap ewangeliczne przesłanie, sprawiają, że słuchając płyty, mamy prawdziwy – posłużę się tytułem jednego z utworów – „WnieboLOT”.

Szymon Babuchowski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.