Duchowe dziedzictwo Europy

GN 24/2021 |

publikacja 17.06.2021 00:00

Kim są ludzie, którzy w XXI wieku wybrali życie z dala od świata?

Klasztory powstawały w całej Europie, a ich duszą były wspólnoty zakonne. Klasztory powstawały w całej Europie, a ich duszą były wspólnoty zakonne.
materiały producenta

Francuski serial „Klasztory Europy” to nie standardowy dokument, jakich wiele oglądamy w telewizji. To przemyślana, znakomicie zrealizowana produkcja, której walory nie kończą się na prezentacji turystycznych zalet odwiedzanych przez ekipę filmową obiektów. Twórcy, podejmując trudny do realizacji temat, przedstawili go w sposób pogłębiony i jednocześnie atrakcyjny.

Katedry, kościoły, kaplice i klasztory powstawały w całej Europie, a duszą tych ostatnich były wspólnoty zakonne. Wiele z nich przetrwało i nie są placówkami muzealnymi, ale żywymi ośrodkami duchowości, nadal mieszkają w nich bracia i siostry. Autorzy filmu wybrali kilkanaście z nich. Podróżują z kamerą od Irlandii do Rosji i od Grecji do Polski, do klasztoru na Jasnej Górze. Przedstawiają ich historię, ale bardziej interesuje ich odpowiedź na pytanie, kim są ludzie, którzy w XXI wieku wybrali życie z dala od świata.

Na to pytanie odpowiadają mnisi i mniszki wspólnot zakonnych, a także przybywający tu pielgrzymi. Opowiadają o drodze, która doprowadziła ich do klasztoru, i o tym, jak żyją ich wspólnoty. Przykładem klasztor na górze Sainte-Odile w Alzacji założony w VII w. przez św. Otylię, patronkę Alzacji, który pomaga niewidomym. W czasie rewolucji francuskiej mnichów wypędzono, a w 1853 roku arcybiskup Strasburga odkupił opactwo i przeznaczył je na miejsce wieczystej adoracji. Do cudownego źródełka na górze św. Otylii przybywają pielgrzymi z nadzieją na odzyskanie wzroku. Nadzieją niebezpodstawną, o czym opowiada w filmie dziewczyna, której lekarze nie dawali szans, by mogła widzieć.

Edward Kabiesz

Klasztory Europy. Żywe ośrodki duchowości (odc. 1–5), reż. Marie Arnaud i Jacques Debs, Francja 2018, vod.tvp.pl.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.