publikacja 29.07.2021 00:00
Głównymi wątkami serialu są problemy moralne związane z wyborami, jakich muszą dokonywać więzień i jego strażnik.
Materiały prasowe
Na uwagę zasługują brawurowe kreacje Seana Beana w roli Cobdena (z lewej) i Stephena Grahama jako strażnika.
W zalewie taśmowej sieczki, jaką oferują serwisy VOD, brytyjski serial „Time” jest jednym z nielicznych, w którym chodzi o coś więcej niż tylko o sensację nie najwyższego lotu. Duża w tym zasługa Jimmy’ego McGoverna, producenta i scenarzysty także kilku innych znakomitych seriali.
Trzyodcinkowy „Time” ma dwóch pierwszoplanowych bohaterów, których losy śledzimy równolegle od chwili, kiedy po raz pierwszy pojawiają się na ekranie. Akcja serialu rozgrywa się w więzieniu, z tym że każdy z bohaterów znajduje się po przeciwnej stronie krat. Mark Cobden jest więźniem, a Eric McNally strażnikiem wychowawcą. Wbrew pozorom nie jest to kolejny antywięzienny dramat ani też schematyczna opowieść o sadystycznych strażnikach. Miniserial przedstawia życie w więzieniu w sposób realistyczny, ale głównymi wątkami są problemy moralne związane z wyborami, jakich muszą dokonywać więzień i jego strażnik.
Mark Cobden jest dobrze wychowanym, miłym człowiekiem. Za kratki doprowadził go nałóg i związana z nim tragedia, której był sprawcą. Pierwsze dni w więzieniu są dla niego szokiem, a przecież ma tu spędzić kilka lat. Znalazł się w zupełnie innym świecie, który rządzi się swoimi, brutalnymi nieraz prawami. Stracił wszystko, a przede wszystkim to, co było dla niego najważniejsze, czyli rodzinę. Nieustannie dręczy go poczucie winy za dokonane przestępstwo. Wydaje mu się, że nie ma kary, która chociażby w części zrekompensowała jego winę.
Z kolei Eric McNally, strażnik wychowawca, przez ponad 20 lat w swojej pracy kierował się przede wszystkim sprawiedliwością. Starał się, na ile to możliwe, pomagać więźniom przetrwać najtrudniejsze chwile. Pewnego dnia zostaje jednak postawiony w sytuacji, w której musi wybierać pomiędzy dobrem rodziny a surowymi zasadami moralnymi, którym hołduje.
Ten znakomity miniserial to opowieść o winie i przebaczeniu, o karze i pokucie, o wpływie, jaki system penitencjarny wywiera na każdego, kto znalazł się po obu stronach krat. A także, co rzadkie w dzisiejszych produkcjach filmowych, o znaczeniu miłości i rodziny.
Edward Kabiesz
Time, reż. Lewis Arnold, wyk.: Sean Bean, Stephen Graham, Hannah Walters, Wielka Brytania 2021
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.