Pomiędzy zelotą a heretykiem

GN 30/2021 |

publikacja 29.07.2021 00:00

Opowieść Shulema Deena jest świadectwem tego, co się dzieje, gdy świat wiary zamyka się na naukę, literaturę czy osiągnięcia techniczne.

Shulem Deen
KTO ODEJDZIE, JUŻ NIE WRÓCI 
Czarne
Wołowiec 2020
ss. 392 Shulem Deen KTO ODEJDZIE, JUŻ NIE WRÓCI Czarne Wołowiec 2020 ss. 392

Mieliśmy tańczyć w świecie i zadziwić go swoją żarliwą wiarą, a zamiast tego żyliśmy w Stanach Zjednoczonych na wzór ukraińskiego miasteczka oddalonego od nas o ponad sto lat. Zostawiliśmy bobrowe kapelusze, białe koszule, czarne płaszcze. Paliliśmy świece i nie oglądaliśmy telewizji, ale to nie powstrzymało mojej ciekawości – wyznaje Shulem Deen. Jego książka pisana jest z perspektywy chasyda, który porzucił swoją wspólnotę i wybrał życie pośród heretyków.

Barwny świat chasydów, widziany od wewnątrz, zamienia się w życie pełne nakazów i zakazów. Niektórym to podporządkowanie się zwraca wolność – tak było w przypadku rodziców Shulema, którzy po kilkuletniej przygodzie hipisowskiego życia poczuli się zagubieni. Sam bohater ma jednak zbyt dużo pytań. Książka przedstawia stopniowy proces odchodzenia od wiary i wspólnoty.

„Wiedziałem dużo o prawie podatkowym w starożytnym Izraelu” – pisze o swojej edukacji Deen. „O przepisach dotyczących dziedziczenia spadku. O tym, jak potraktować woła przeznaczonego na ofiarę w starej świątyni w Jerozolimie. Jak go oskórować, jak oczyścić, jakie mięso należy przeznaczyć dla kapłana i jak spalić tłuszcz zwierzęcia. (...) Ale nie wiedziałem, co mam zrobić w noc poślubną” – zwierza się. Małżeństwo zostało zaaprobowane przez starszyznę, młodzi nigdy nie spędzili ze sobą razem – bez przyzwoitki – więcej czasu niż kwadrans. Gdy zostali sami, przekonują się, że są dla siebie obcymi dzieciakami, wpisanymi nazbyt szybko w dorosłe role.

„Kto odejdzie…” nie jest krytyką religii; jest świadectwem tego, co się dzieje, gdy świat wiary zamyka się na naukę, literaturę, osiągnięcia techniczne i osoby mające inne poglądy. To uniwersalna przypowieść o lęku i wolności w religijnej wspólnocie.

Marcin Cielecki

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.