publikacja 05.08.2021 00:00
To tam koty wychodziły pisarzowi naprzeciw, gdy przyjeżdżał z Pragi autobusem. Jaki los spotka dom Bohumila Hrabala w Kersku?
Archiwum Tomáša Mazala
Bohumil Hrabal w swoim domu w Kersku.
W lipcu został wystawiony na sprzedaż dom czeskiego pisarza Bohumila Hrabala (1914–1997) znajdujący się w Kersku, czterdzieści kilometrów od Pragi. To miejsce, gdzie powstały klasyczne już dziś powieści i zbiory opowiadań: „Postrzyżyny”, „Obsługiwałem angielskiego króla”, „Zbyt głośna samotność” czy „Listy do Kwiecieńki” i gdzie pisarz wraz z Jiřím Menzlem pracował nad scenariuszem do nagrodzonego później Oscarem filmu „Pociągi pod specjalnym nadzorem” według własnej powieści. Miejsce magiczne, mekka dla miłośników twórczości Hrabala, który nabył domek w 1965 r. dzięki honorariom za pierwsze publikacje książkowe.
Gospoda drugim domem
Jeździł tam praktycznie aż do śmierci. To tam koty wychodziły pisarzowi naprzeciw, gdy przyjeżdżał z Pragi autobusem. Właśnie one utrzymywały go w jako takiej formie po śmierci ukochanej żony Eliški w 1987 r. Miał wobec zwierząt poczucie obowiązku, czuł się odpowiedzialny za tę kocią gromadę. Między pisarzem i kotami wytworzyła się szczególna więź. W szczytowym momencie naliczył w Kersku dwadzieścia cztery koty zamieszkujące na jego posesji lub regularnie ją odwiedzające. Życie z nimi opisał w znakomitej balladzie „Auteczko”, która była próbą odkupienia za złe postępki w stosunku do zwierząt. Dziś drewniane rzeźby kotów stoją przy przystanku autobusowym, na którym wysiadał Hrabal i gdzie czekał na niego koci komitet powitalny. Do Kerska nadal odjeżdżają autobusy z Pragi. W dzielnicy Libeň, gdzie kiedyś mieszkał pisarz, jest stacja metra Palmovka zintegrowana z dworcem autobusowym, i to właśnie stąd można ruszyć do tego niezwykłego miejsca. Dworzec znajduje się dziś przy placu Bohumila Hrabala.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.