Legenda otwiera oczy

GN 35/2021 |

publikacja 02.09.2021 00:00

Brat Robert Wieczorek opisuje codzienność Republiki Środkowoafrykańskiej. Kto był choć raz w Afryce, poczuje na nowo jej zapach.

Robert Wieczorek OFMCap
EKG serca Afryki. 
Historia choroby
Serafin 2021 Robert Wieczorek OFMCap EKG serca Afryki. Historia choroby Serafin 2021

Autor „Listów z serca Afryki” i „Pękniętego serca Afryki” zabiera nas w kolejną, liczącą pół tysiąca stron opowieść o Republice Środkowoafrykańskiej. Na co dzień docierają do nas szczątkowe informacje o tym kraju, powielające, niestety, narrację stosowaną w odniesieniu do całego kontynentu. Najczęściej widzimy więc to państwo przez pryzmat biedy, plemiennych konfliktów lub otwartych wojen. Natomiast brat Robert opisuje codzienność. Z polotem, prosto, obrazowo. Kto był choć raz w Afryce, poczuje na nowo jej zapach. Owszem, to codzienność często naznaczona dramatami, do jakich przyzwyczajają nas wojenne newsy. Ale otwierająca oczy na szerszy – nieskażony stereotypami – kontekst wydarzeń.

„EKG serca Afryki” to świetny reportaż, misyjne zapiski z pierwszej „linii frontu” i nieocenione źródło wiedzy o sytuacji RŚA. Brat Wieczorek uwrażliwia nas, że, owszem, „napięcia na płaszczyźnie religijnej mają swoje miejsce na arenie RCA, ale są one produktem ubocznym długotrwałej degrengolady życia społecznego i karygodnych błędów elit politycznych. (...) Gdy więc źle dzieje się w kraju, sprawy religijne też źle się mają. To naturalne. Gdy chore jest ciało, dusza też cierpi”. Dlatego problemów natury politycznej nie powinno się interpretować jako problemów religijnych. „Taka propaganda jest nie tylko kłamliwie generalizującą próbą postawienia znaku równości między religią a terroryzmem, lecz i niebezpiecznym narzędziem rozniecania nowych fobii” – uwrażliwia misjonarz, obecnie posłany do Sudanu Południowego, wciąż targanego walkami.

Analiza wojennej sytuacji to zaledwie cząstka świetnej opowieści o kraju, jego historii, tamtejszych misjach. Przede wszystkim zaś jest to opowieść o zwykłych ludziach. Bo to historiami ich życia pulsuje schorowane dziś serce Afryki. „Oto legenda o sercu Afryki, i żywię nadzieję, że warta jest opowiedzenia” – napisał na początku książki brat Robert. Pewnie nie ja jeden bardzo Ci za tę książkę, bracie Robercie, dziękuję.

Krzysztof Błażyca

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.