Zakonnica i profesor

GN 39/2021 |

publikacja 30.09.2021 00:00

„Fatima” Marca Pontecorva to najlepszy z dotychczasowych filmów poświęconych historii objawień w Fatimie.

Przez długi czas wydarzenia w Fatimie pozostawały w cieniu głośnych produkcji poświęconych objawieniom w Lourdes. „Święta Pani z Fatimy” Rafaela Gila, pierwszy fabularny pełnometrażowy film w historii kinematografii światowej o objawieniach fatimskich, powstał dosyć późno, bo dopiero w 1951 roku. Od tego czasu fatimska filmografia znacznie się poszerzyła. „Fatima” włoskiego reżysera Marca Pontecorva, znanego bardziej jako autora zdjęć do wielu głośnych filmów i seriali, miała światową premierę w ubiegłym roku; teraz możemy ją oglądać w naszych kinach.

„Fatima” Pontecorva wydaje mi się najlepszym filmem poświęconym historii fatimskich objawień. Reżyser postawił na wiarygodność, przedstawiając rozgrywające się w Fatimie wydarzenia w kontekście politycznych i społecznych problemów, jakie nurtowały Portugalię w tamtym czasie. Trwała I wojna światowa, a władze od czasu upadku monarchii prowadziły represyjną politykę wobec Kościoła katolickiego. Jednak największą zaletą filmu jest niezwykle staranna charakterystyka postaci trojga pastuszków i autentyzm, z jakim reżyser opowiada o ich nieugiętej postawie w obliczu wrogości i niewiary, z jaką spotykają się, kiedy roznosi się wieść o objawieniach. Nie wierzy im najbliższa rodzina, proboszcz i biskup, nie wspominając już o przedstawicielach lokalnej administracji. Całą historię obserwujemy z dwóch punktów widzenia, czyli wiekowej już s. Łucji i profesora Nicholsa, sceptyka. Czy potrafiła go przekonać? Kulminację filmu stanowi cud słońca przedstawiony w sposób niekonwencjonalny.

W filmie wystąpiły gwiazdy światowego kina. Sônia Braga zagrała s. Łucję, w roli sceptycznego profesora wystąpił Harvey Keitel, a w postać proboszcza Manuela Marquesa Ferreirę wcielił się Joaquim de Almeida. •

Fatima, reż. Marco Pontecorvo, wyk.: Harvey Keitel, Goran Višnjić, Sônia Braga, Joaquim de Almeida, Portugalia/USA 2020

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.