Strach ma wielkie oczy

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.01.2022 22:01

To tytuł ekspozycji i towarzyszących jej warsztatów, które w radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego będą dostępne do grudnia 2022 roku.

Głównym zamysłem wystawy jest opowiadanie i przypominanie historii, które budzą negatywne emocje, po to tylko, by oswajać strach poprzez włączenie dzieci do wspólnej zabawy. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Głównym zamysłem wystawy jest opowiadanie i przypominanie historii, które budzą negatywne emocje, po to tylko, by oswajać strach poprzez włączenie dzieci do wspólnej zabawy.

Wystawa jest interaktywna. Została pomyślana z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i do czwartej klasy szkoły podstawowej. - Głównym zamysłem wystawy jest opowiadanie i przypominanie historii, które budzą negatywne emocje, po to tylko, by oswajać strach poprzez włączenie dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci mogą układać samodzielnie scenariusze i tworzyć nowe bajki, wykorzystując w tym celu specjalnie przygotowane figury - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kuratorka.

Do ekspozycji wykorzystano bajki polskie, rosyjskie, bajki braci Grimm, a także bajki o słowiańskim rodowodzie. Bajkę o Leszym napisał Marcin Kępa, pracownik radomskiego muzeum. Leszy - inaczej Borowy, także Laskowiec, Boruta, Leśny Dziad - to w wierzeniach słowiańskich demon lasu, jego pan i władca zwierząt w nim żyjących, czczony także jako wielkoruski demon dusz ludzi zmarłych.

Wystawie towarzyszą warsztaty formowania i wypiekania prawdziwych pierników z domku Baby Jagi.

Placówka informuje, że warsztaty prowadzone są dla grup minimum 10-osobowych. Zgłaszanie grup pod numerem telefonu: 48 362 56 94.