Zrozumieć, co się dzieje

GN 8/2022 |

publikacja 24.02.2022 00:00

Zderzenie wartości, jakie dokonuje się w świecie zachodnim, Elżbieta Królikowska-Avis opisała na podstawie własnych doświadczeń, które nabyła m.in. jako wieloletnia korespondentka z Wielkiej Brytanii.

Elżbieta Królikowska-Avis
Cywilizacja Zachodu 
na rozdrożach wartości
Zysk i S-ka 
Poznań 2021
ss. 624 Elżbieta Królikowska-Avis Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości Zysk i S-ka Poznań 2021 ss. 624

Stwierdzenie, że obecnie w świecie zachodnim doświadczamy gwałtownych przemian w sferze wartości czy rozumienia istoty człowieczeństwa, wydaje się truizmem. Jednak nie jest już oczywiste, co jest źródłem tych przemian, jakie mechanizmy umożliwiły realizację lewicowych utopii i kto na nich korzysta. Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Elżbiety Królikowskiej-Avis „Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości”.

W Polsce ukazało się wiele publikacji na temat sporów cywilizacyjnych pisanych z pozycji konserwatywnych. Jedne odwołują się do zjawisk historycznych, inne analizują nurty filozoficzne, które były podstawą lewicowych ruchów, jeszcze inne ujmują problem w kategoriach religijnych. Redaktor Królikowska-Avis przyjmuje inną perspektywę. Zderzenie wartości, jakie dokonuje się w świecie zachodnim, opisała na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które nabyła m.in. jako dziennikarka, wieloletnia korespondentka z Wielkiej Brytanii, pisarka i tłumaczka literatury angielskiej. Swoje refleksje zawarła w ponad 120 felietonach dotyczących zjawisk, które w ostatnich dwóch–trzech pokoleniach miały wpływ na naszą rzeczywistość. Napisane interesującym, żywym językiem, nie tylko pozwalają zrozumieć mechanizmy współczesnego świata, ale zmuszają też do refleksji nad tym, jak człowiek wyznający konserwatywne wartości powinien odnaleźć się w tyglu skrajnie lewicowej rewolucji.

Bogumił Łoziński

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.