publikacja 07.04.2022 00:00
Ośrodek dla niepełnosprawnych w Borowej Wsi, sanktuarium w Skrzatuszu i hodowla kóz w byłym PGR-ze – co je łączy? Osoba bp. Czesława Domina, o czym przypomina Dagmara Drzazga w swoim najnowszym dokumencie „Tyle radości”.
Dagmara Drzazga – autorka filmu o bp. Czesławie Dominie.
Roman Koszowski /Foto Gość
Reżyserka i dokumentalistka rusza śladami wybitnego duszpasterza ze Śląska. Odwiedza m.in. jego rodzinną parafię w Michałkowicach, katowicką Kurię Metropolitalną, rusza na poszukiwania pamiętających ordynariusza mieszkańców dawnych PGR-ów w okolicach Koszalina. Ogromna różnorodność bohaterów pozwala zbudować nieoczywisty i bardzo ciekawy obraz tego, jakim człowiekiem był bp Czesław Domin. Rozmówcy Dagmary Drzazgi pokazują go jako charyzmatycznego duszpasterza, oddanego modlitwie kapłana, czułego na potrzeby ubogich i niepełnosprawnych, ale też pełnego humoru i utalentowanego muzycznie człowieka (grał np. na gitarze, harmonii i pianinie). Wspomnienia o swoich kontaktach snują nie tylko kapłani, którzy współpracowali z bp. Czesławem, ale także jego kierowca i s. Osmunda, która przez wiele lat była sekretarką biskupa. Ta ostatnia ujawnia wiele anegdot i przykuwa uwagę widza swoją niebanalną osobowością.
Dużą wartość filmu „Tyle radości” stanowią również materiały archiwalne – słyszymy głos samego biskupa i fragmenty wywiadu przeprowadzonego z jego matką. Jest także materiał wideo zrealizowany w języku niemieckim z myślą o potencjalnych darczyńcach ośrodka dla niepełnosprawnych w Borowej Wsi. I są listy dzieci z życzeniami zdrowia dla chorującego biskupa.
Zabieg, który stosuje autorka: zderzenie archiwaliów z obecną sytuacją miejsc, które stworzył bp. Domin, robi ogromne wrażenie. Szczególnie widać to we fragmencie, w którym reportaż „Żywicielki” o akcji przekazywania najuboższym kóz ogląda uczestniczka tego programu. Anna Szołczyńska wraz z mężem Ryszardem była zaangażowana w opiekę nad zwierzętami, które później trafiały do gospodarstw. Wspomnienie beznadziei lat 90. ub. wieku jest dojmujące, zwłaszcza przez pryzmat obserwacji społecznych, które do dziś nie straciły na aktualności.
W swoim dokumencie Dagmara Drzazga nie stara się stworzyć szczegółowej biografii duszpasterza ze Śląska, ale pamięta o najważniejszych wydarzeniach, np. położeniu podwalin pod działalność Caritas w całej Polsce. Takie podejście pozwoliło stworzyć bardzo ciekawy portret człowieka, który zmienił obraz Kościoła w Polsce. Zdecydowanie warto poświęcić niemal godzinę, żeby przypomnieć sobie tę postać.
Premiera filmu w telewizji jest zaplanowana na 14 kwietnia (Wielki Czwartek) na kanale TVP Historia o godz. 20.00.
Marta Sudnik-Paluch
„Tyle radości”, scenariusz i reżyseria Dagmara Drzazga, zdjęcia Bartosz Dominik, dźwięk Zbigniew Olko, montaż Beata Widuch, kierownik produkcji Hanna Suchorabska, producent Krystyna Nowojska, TVP3 Katowice dla TVP Historia 2022.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.