Portret utkany ze wspomnień

GN 14/2022 |

publikacja 07.04.2022 00:00

Ośrodek dla niepełnosprawnych w Borowej Wsi, sanktuarium w Skrzatuszu i hodowla kóz w byłym PGR-ze – co je łączy? Osoba bp. Czesława Domina, o czym przypomina Dagmara Drzazga w swoim najnowszym dokumencie „Tyle radości”.

Dagmara Drzazga – autorka filmu o bp. Czesławie Dominie. Roman Koszowski /Foto Gość Dagmara Drzazga – autorka filmu o bp. Czesławie Dominie.

Reżyserka i dokumentalistka rusza śladami wybitnego duszpasterza ze Śląska. Odwiedza m.in. jego rodzinną parafię w Michałkowicach, katowicką Kurię Metropolitalną, rusza na poszukiwania pamiętających ordynariusza mieszkańców dawnych PGR-ów w okolicach Koszalina. Ogromna różnorodność bohaterów pozwala zbudować nieoczywisty i bardzo ciekawy obraz tego, jakim człowiekiem był bp Czesław Domin. Rozmówcy Dagmary Drzazgi pokazują go jako charyzmatycznego duszpasterza, oddanego modlitwie kapłana, czułego na potrzeby ubogich i niepełnosprawnych, ale też pełnego humoru i utalentowanego muzycznie człowieka (grał np. na gitarze, harmonii i pianinie). Wspomnienia o swoich kontaktach snują nie tylko kapłani, którzy współpracowali z bp. Czesławem, ale także jego kierowca i s. Osmunda, która przez wiele lat była sekretarką biskupa. Ta ostatnia ujawnia wiele anegdot i przykuwa uwagę widza swoją niebanalną osobowością.

Dużą wartość filmu „Tyle radości” stanowią również materiały archiwalne – słyszymy głos samego biskupa i fragmenty wywiadu przeprowadzonego z jego matką. Jest także materiał wideo zrealizowany w języku niemieckim z myślą o potencjalnych darczyńcach ośrodka dla niepełnosprawnych w Borowej Wsi. I są listy dzieci z życzeniami zdrowia dla chorującego biskupa.

Zabieg, który stosuje autorka: zderzenie archiwaliów z obecną sytuacją miejsc, które stworzył bp. Domin, robi ogromne wrażenie. Szczególnie widać to we fragmencie, w którym reportaż „Żywicielki” o akcji przekazywania najuboższym kóz ogląda uczestniczka tego programu. Anna Szołczyńska wraz z mężem Ryszardem była zaangażowana w opiekę nad zwierzętami, które później trafiały do gospodarstw. Wspomnienie beznadziei lat 90. ub. wieku jest dojmujące, zwłaszcza przez pryzmat obserwacji społecznych, które do dziś nie straciły na aktualności.

W swoim dokumencie Dagmara Drzazga nie stara się stworzyć szczegółowej biografii duszpasterza ze Śląska, ale pamięta o najważniejszych wydarzeniach, np. położeniu podwalin pod działalność Caritas w całej Polsce. Takie podejście pozwoliło stworzyć bardzo ciekawy portret człowieka, który zmienił obraz Kościoła w Polsce. Zdecydowanie warto poświęcić niemal godzinę, żeby przypomnieć sobie tę postać.

Premiera filmu w telewizji jest zaplanowana na 14 kwietnia (Wielki Czwartek) na kanale TVP Historia o godz. 20.00.

Marta Sudnik-Paluch

„Tyle radości”, scenariusz i reżyseria Dagmara Drzazga, zdjęcia Bartosz Dominik, dźwięk Zbigniew Olko, montaż Beata Widuch, kierownik produkcji Hanna Suchorabska, producent Krystyna Nowojska, TVP3 Katowice dla TVP Historia 2022.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.