Stalowa Wola. Nie tylko świat baśni

Andrzej Capiga

publikacja 01.05.2022 16:07

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, otwarto wystawę pt. "Szancer, wyobraź sobie!".

Również dorośli przez chwilę przenieśli się do świata bajek. Andrzej Capiga /Foto Gość Również dorośli przez chwilę przenieśli się do świata bajek.

Barwna i interaktywna ekspozycja pokazuje świat twórczości wybitnego ilustratora Jana Marcina Szancera. W polskiej ilustracji dziecięcej J.M. Szancer to człowiek instytucja, znany doskonale wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Jego biografia jednak naznaczona była dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami i daleka jest od bajkowej historii.

- Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza widzów do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który - mimo trudnych doświadczeń - nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni - zachęca Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Po wystawie oprowadzał Tomasz Strug, wicedyrektor i główny kurator Żydowskiego Muzeum "Galicja". - Wystawę przygotowaliśmy z myślą o rodzinach z dziećmi. W naszym zamyśle powinna być interesująca nawet dla czterech pokoleń. Czterdziesto-, a nawet sześćdziesięciolatkowie na Szancerze na pewno wyrośli. Szancer ilustrował bowiem nie tylko Brzechwę, Puszkina czy Andersena, ale też Mickiewicza czy Puszkina - powiedział T. Strug.

Dlaczego taki tytuł wystawy? - Szancer nazwany jest ambasadorem wyobraźni, która ma być podstawowym sposobem funkcjonowania artysty, ale także człowieka w rzeczywistości - wyjaśnił kurator Żydowskiego Muzeum "Galicja".

Dopełnieniem ekspozycji są oryginalne prace ilustratora, wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wystawa, którą przygotowało Żydowskie Muzeum "Galicja", będzie czynna do 19 czerwca.