Sheen o totalitaryzmie

GN 18/2022 |

publikacja 05.05.2022 00:00

Lektura tej książki zaskakuje aktualnością, szczególnie teraz, gdy trwa wojna. Bo choć komunizm w kształcie, jaki istniał za życia abp. Fultona Sheena, wydaje się dziś przebrzmiały, to jednak jego współczesne odpowiedniki funkcjonują i zatruwają społeczeństwa.

Abp Fulton Sheen "Komunizm i sumienie Zachodu". Wydawnictwo Esprit, Kraków 2022, ss. 360 Abp Fulton Sheen "Komunizm i sumienie Zachodu". Wydawnictwo Esprit, Kraków 2022, ss. 360

Kościół przewidział zło systemów totalitarnych i po kolei poddawał je krytyce – pisze Sheen, wymieniając faszyzm, nazizm i komunizm oraz przytaczając dokumenty papieskie, które sprzeciwiały się tym ideologiom. Przypomina, że prześladowania Kościoła ze strony totalitaryzmów, a szczególnie komunizmu, „są swego rodzaju zawoalowaną pochwałą” i podkreśla, że właśnie ignorowanie Kościoła stanowiłoby „nieomylny znak, że jego wiara się chwieje, żar się wypala, a sól traci smak”.

Sheen zaskakuje znajomością tematu – w książce mówi m.in. o Polakach wywiezionych na Syberię, wspomina nawet o tak mało znanym na Zachodzie epizodzie jak deportowanie w głąb Rosji Polaków z kopalni Rozbark.

Autor pokazuje te dramatyczne procesy w perspektywie duchowej, sięgając także do znaczenia objawień fatimskich w tym kontekście.

Po przeczytaniu tej książki czytelnik lepiej rozumie, o co chodzi z tym, co obserwujemy dziś za wschodnią granicą. Otrzymuje też wskazania, jak mierzyć się z tak nieludzkim systemem. „Nienawidząc komunistów, wspieramy komunizm, ponieważ jest to ideologia, która rozwija się w atmosferze niezgody, podobnie jak choroba rozwija się w brudzie” – pisze sługa Boży.

Franciszek Kucharczak

Książka dostępna w sklepie "Gościa": SKLEP.GOSC.PL

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.