Jedyna taka noc

Tomasz Gołąb

publikacja 10.05.2022 22:04

202 placówki kulturalne otwarte do późnej nocy, bogata oferta wydarzeń plenerowych, specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego - już w tę sobotę, po raz 18.

Jedyna taka noc Tomasz Gołąb /Foto Gość Podczas Nocy Muzeów zobaczyć będzie można na przykład replikę samochodu bp. Karola Wojtyły.

Podobnie, jak w latach poprzednich, w Nocy Muzeów nie biorą udziału jedynie muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te nieoczywiste i często na co dzień niedostępne. W sobotę będzie można wybrać się na spacer po ruinach Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zwiedzić zakamarki kina Iluzjon. Przy pl. Defilad działać będzie interaktywna instalacja przenosząca w świat sztuki, dzięki której każdy uczestnik będzie mógł swoje zdjęcie zobaczyć w formie znanego obrazu.

Po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można odwiedzić Strzelecką 8 - Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN. W godz. 15-16 najmłodsi będą mieli zajęcia dostosowane do wieku, dorośli będą mogli zwiedzić piwnice dawnej katowni. W godz. 16-17 odbędą się zajęcia edukacyjne dla młodzieży "Czy inskrypcje mogą być dowodem zbrodni?", od 17.00 do 23.00 przewidziano oprowadzanie po piwnicach i wystawie stałej (wejście co 30 minut). Wśród wydarzeń towarzyszących: diorama pt. "Codzienność pod sowieckim  butem" w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Rodzinnej Grupy Historycznej "Szwadron Żandarmerii", projekcja filmu pt. "Katownie praskie" (reż. Ewa Szakalicka) oraz quiz z nagrodami dla młodzieży.

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na Noc Muzeów, którą przygotowało w tym roku pod hasłem wielokulturowości. O godz. 19 kamienica przy ul. Foksal 11 ożyje m.in. za sprawą koncertów. Mariusz Libla specjalnie na ten wieczór zaprojektował wielkoformatową instalację wizualną, nawiązującą do hasła wydarzenia: "Jeden człowiek, wiele wymiarów". Na balkonie wystąpią z ormiańskim repertuarem folkowym wybitni awangardowi muzycy Olgierd Dokalski i Stanisław Matys, a na dziedzińcu Chór CMJP2 pod batutą Jana Krutula wykona o 21.30 m.in. "Cztery pieśni kurpiowskie" oraz "Modlitwę o pokój" w językach polskim i ukraińskim. Fundacja "Rubin", tworząca Żywą Bibliotekę Warszawa, umożliwi wsłuchanie się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie sposób usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi, jak np. opowieść samodzielnej mamy, mężczyzny z niepełnosprawnością, osoby w cyklu przemocowym czy muzułmanki.

Od 12.00 do 00.00 możliwe też będzie zwiedzanie wystawy stałej Mt 5,14 w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. Umiejscowienie odpowiada wysokości VIII piętra, co przy niewysokiej zabudowie warszawskiego Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają patroni muzeum - papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński. Nowoczesna ekspozycja przypomina losy tych dwóch wielkich postaci. Do zobaczenia są tutaj unikatowe eksponaty, m.in. bezcenna koralowo-perłowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopia papieskiej kapy milenijnej wykonana przez słynną włoską pracownię X Regio oraz kroplówka podana Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku. O godz. 12, 13 i 14  dla najmłodszych przygotowano "Opowieści wiewiórki Nasturcji", przedstawienie kukiełkowe o życiu Stefka Wyszyńskiego, realizowane przez artystów z teatru Lalka. W godz. 15-21 będzie można również obejrzeć replikę auta bp. Karola Wojtyły. Przed muzeum stanie replika historycznej warszawy M20, której właścicielem od 1958 r. był późniejszy papież. Co prawda, nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał nią na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) na zamówienie Mt 5,14.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 będzie otwarte od 19.30. W tym czasie zostanie udostępniona część wystawy stałej, gdzie znajdują się m.in. pamiątki związane z bł. Stefanem Wyszyńskim. Otwarta będzie również wystawa czasowa “Tylko nie udawaj… obrazy i ekfrazy”, na którą składa się ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX wieku. W ramach Nocy Muzeów zaplanowano również dwie prelekcje: o godz. 20 wykład na temat „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera – pozornie scena rodzajowa…” wygłosi dr Łukasz Kossowski; o 21.30 wykład dr Ewy Koprysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, na temat „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”, połączony będzie z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.

Warszawa zachęca także do uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych, których będzie w tym roku aż 84 - wystawy plenerowe, nocne spacery po ogrodach czy koncerty, np. w Muzeum Fryderyka Chopina. Dla tych, którzy wolą uczestniczyć w Nocy Muzeum bez wychodzenia z domu, jest oferta online. 20 instytucji przygotowało specjalny, wirtualny program. Będzie można wirtualnie zwiedzić Fabrykę Wedla, pospacerować po budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy odbyć wycieczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego.

Centrum Olimpijskie na Żoliborzu fanom tenisa zaprezentuje rakietę i piłeczkę z Roland Garros Igi Świątek. Kibice żużla w drodze na Stadion Narodowy na Grand Prix będą mogli obejrzeć motocykle żużlowe mistrzów świata - Jerzego Szczakiela, Tomasz Golloba i Bartosza Zmarzlika. Osoby zainteresowane himalaizmem i alpinizmem zobaczą wystawę "Wanda w kadrze", poświęconą Wandzie Rutkiewicz. Gościem Nocy Muzeów będzie Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo. Dodatkowo na zwiedzających od 18.00 do 1.00 czekają pokazy karate, szermierki, łucznictwa, kendo.

Z myślą o gościach z Ukrainy na tegoroczną Noc Muzeów zaplanowano informator także w języku ukraińskim, a 34 placówki przygotowały specjalny program, np. oprowadzanie po Muzeum Warszawy w języku ukraińskim czy nocne malowanie w Muzeum Łazienki Królewskie - zapowiada wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.

Podczas tej wyjątkowej nocy wyjątkowo będą też kursowały pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Niektóre autobusy i tramwaje później niż zwykle zjadą do zajezdni, np. autobusy linii 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 będą jeździły do godz. 2.30. Od 19.00 do 1.00 pasażerów zabiorą co ok. 10 minut, a po godz. 1.00 - co ok. 15 minut. Będą też dodatkowe kursy linii N13, N24, N25 i N32, a wiele tras autobusów nocnych obsłużą większe niż zazwyczaj wozy.

Na przejażdżkę zabytkowym autobusem wokół centrum od godz. 19 do 22 zabierze linia A. Zabytki, bez zatrzymywania się na przystankach, pojadą trasą: pl. Defilad - Marszałkowska - Aleje Jerozolimskie - E. Plater - pl. Grzybowski - Królewska - Marszałkowska - pl. Defilad. Drugą specjalną, w całości "elektryczną", linią będzie N: pl. Narutowicza - Grójecka - pl. Zawiszy - Towarowa - Grzybowska - Królewska - pl. marsz. J. Piłsudskiego - Moliera - Senatorska - Miodowa - Bonifraterska - Muranowska. Autobusy N będą jeździły od godz. 19 do 2 i zatrzymają się na wszystkich przystankach na trasie. Do godz. 2.30, z takimi samymi częstotliwościami jak autobusy, będą kursowały tramwaje linii 2, 4, 9, 24, 26 i 33. Do godz. 23 zostanie wydłużone kursowanie "zabytkowej" linii 36. Ponadto od godz. 18 wszystkie kursy tramwajów linii 1 będą do pętli Banacha. Od godz. 23 tramwaje linii 4, 9 i 26 pojadą na trasach skróconych: 4 Wyścigi = Annopol; 9 P+R al. Krakowska - Wiatraczna; 26 Wiatraczna - os. Górczewska, a 33 na wydłużonej: Metro Młociny - Woronicza. Pociągi metra linii M1 i M2 do godz. 1 będą kursowały co 7,5 minuty.

Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie: kultura.um.warszawa.pl, a także w aplikacji Going, gdzie przygotowana będzie również selekcja ciekawych wydarzeń dla dzieci.