publikacja 02.06.2022 00:00
Wilfrid Stinissen OCD
Słyszysz szum wiatru?
W drodze
Poznań 2022
ss. 136
KSIĄŻKI
Słyszysz?
Często robię tak: biorę do ręki długopis i zaznaczam w czytanej właśnie książce fragmenty, które mnie szczególnie poruszyły. Odkładając znakomitą „Słyszysz szum wiatru?” Wilfrida Stinissena, zdumiałem się, jak bardzo jest pokreślona.
Choć karmelita doskonale zdaje sobie sprawę, że Duch Święty, opisywany „nieuchwytnymi” symbolami: ognia, wody, oleju czy wiatru (to rzeczywistości, które trudno złapać na gorącym uczynku), jest „poza słowem, jest nieokiełznany i zaskakujący” – zdecydował się napisać o Nim książkę. To wydawnictwo dla odważnych. Urodzony w 1927 r. w belgijskiej Antwerpii mnich, który do Karmelu wstąpił jako szesnastolatek i związał się do końca życia ze Szwecją, tak pisze o najbardziej kreatywnej Osobie wszechświata: „Duch jest ogniem. W dzień Pięćdziesiątnicy zstępuje na apostołów jak ogień. Można Go oczywiście z początku zgasić, jeśli jednak pozwolimy, by płonął, zaczynamy tracić nad Nim kontrolę. Wszystko staje w płomieniach. Duch nie jest tym, kto działa, ale sam jest działaniem. Wszędzie tam, gdzie objawia się Duch, coś się dzieje. On jest zdarzeniem”.
„Wszystko, cokolwiek mówimy o Bogu, jest niewystarczające, żadne słowa do Niego nie przystają. On zawsze jest większy i dlatego właściwą postawą człowieka względem Boga jest milcząca adoracja” – pisze autor. „Bóg jest słowem, stąd czymś właściwym jest mówienie o Bogu. Jednak Bóg jest też Duchem, dlatego właściwe jest milczenie przed Bogiem”. „Kto daje się Mu pochwycić, otrzymuje coś z Jego tajemnicy i nieprzewidywalności”. Daj się porwać!
Marcin Jakimowicz
PŁYTY
Panowie i Roni
Urodzony w Zachodniej Galilei Avishai Cohen należy do ścisłej czołówki jazzowych kontrabasistów oraz kompozytorów, którzy budzą poruszenie każdą płytą. Po zeszłorocznym projekcie ze szwedzką orkiestrą symfoniczną Cohen wraca do klasycznego składu na fortepian, kontrabas i perkusję. Lekkość, melodyjność i energia to główne walory tych porywających nagrań. Wybucha talent 21-letniej Roni Kaspi. Młodziutka perkusistka z Izraela, która niedawno ukończyła słynny Berklee College of Music, przebojem wdarła się do zespołu wielkiego idola z dzieciństwa. Trzecim ogniwem tria jest azerski pianista Elchin Shirinov.
Piotr Sacha
W rytmach Haiti
Leyla McCalla dorastała w Nowym Jorku. Jej rodzice pochodzą z Haiti. „Breaking the Thermometer” splata zanurzoną w haitańskich nurtach muzykę, fragmenty wywiadów wokalistki oraz dźwięki z archiwum Radia Haiti – pierwszej niezależnej stacji w tym kraju. McCalla śpiewa, ale też gra na wiolonczeli, gitarze i banjo. Skutecznie nastraja do tańca w dalekich nam klimatach. Płytę śmiało stawiamy w pierwszym rzędzie na półce z muzyką etno. Autorka podejmuje próbę zmierzenia się z własną tożsamością. Opowiada światu (w języku kreolskim) o bolesnej historii oraz kulturze kraju swoich przodków.
Piotr Sacha
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.