Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha

Marek Piechniczek

publikacja 20.06.2022 14:24

W Czechach polski turysta czuje się niemal jak u siebie. Tu i ówdzie słychać język polski, a i czeski da się zrozumieć. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre słowa mają odmienne znaczenie niż w polskim. Bo „čerstvy” oznacza „świeży”, a „jahody” to truskawki.

W skład dzisiejszej Republiki Czeskiej wchodzą trzy historyczne czeskie krainy: właściwe Czechy na zachodzie kraju, Śląsk Czeski - na północy, przy granicy z naszym Śląskiem oraz Morawy, we wschodniej części kraju naszych południowych sąsiadów. I choć Czechy są popularnym u nas celem podróży, to wydaje się, że dosyć rzadko odwiedzamy Czechy Wschodnie, a konkretnie pogranicze czesko-morawskie. Czas to zmienić! Bo blisko, bo romantycznie, bo historycznie, aktywnie i wypoczynkowo... No i smacznie!

Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha   Destinační společnost Českomoravské pomezí Zamek Svojanov Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha   Marek Piechniczek Krzyżowy Wierch w Moravskiej Trebovej. Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha   Marek Piechniczek Pałac w Moravskiej Trebovej. Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha   Marek Piechniczek Widok z zamku Svojanov Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha   Destinační společnost Českomoravské pomezí Litomysl. Ogrody klasztorne Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha   Destinační společnost Českomoravské pomezí Litomysl. Widok na zamek z tarasu widokowego Kościoła Odnalezienia Krzyża Św. Pogranicze czesko-morawskie dla ciała i ducha   Marek Piechniczek Pałac Nove Hrady.