Sacrum po góralsku

GB

publikacja 14.09.2022 10:40

Jak ktoś nie pamięta, to w Żabnie mógł sobie odświeżyć tę prawdę, że "na pocątku byli górole".

W kościele parafialnym w Żabnie odbył się koncert „Sacrum po góralsku”. Fragmenty „Filozofii po góralsku” ks. Tischnera czytał, a w zasadzie brawurowo interpretował  Piotr Cyrwus, a towarzyszyła mu orkiestra Jaśka Kubika z Krościenka. Na organach zaś muzykę inspirowaną folklorem góralskim grał wirtuoz Marek Stefański.

- Te teksty, które słyszymy, te prawdy, które w nich są, są na tyle uniwersalne, że są i będą żywe - mówi Piotr Broda, zastępca burmistrza Żabno. Tischner umiał jak mało kto mówić o rzeczach trudnych niezwykle klarownie, a przy tym finezyjnie, z humorem, inteligentnie. Taka jest "Historia filozofii po góralsku", która przypomina m.in to, że to górale wymyślili myślenie. Jako mendrole górale zawsze zaś szukali prawdy. Podobnie jak czynili to greccy filozofowie, których figurami w apokryficznych opowieściach Tischnera stali się m.in. Stasek Nędza z Pardałówki, "który wynaloz myślenie", Jędruś Waksmundzki z Ostrowska, czy Tadeusz Zachwieja ze Szczawnicy. 

- Koncert został zrealizowany w ramach projektu „Koło Kultury” dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego, dlatego dostępny był dla wszystkich i cieszę się, że tyle osób skorzystało z tej okazji – dodaje Marta Warias, dyrektor Centrum Kultury w Żabnie. - Jest to dla nas wydarzenie kulturalne, które skłania do refleksji, myślenia, ale też daje sposobność zachwycenia się góralszczyzną. Przez szukanie prawdy i kontemplację piękna także możemy zbliżyć się do Boga – mówi ks. Jerzy Kawik, proboszcz żabnieński.